Sjedinjene Države duboko su zabrinute zbog implikacija koje bi predloženi zakon o stranim agentima u Srbiji mogao imati na demokratiju, ljudska prava i osnovne slobode, uključujući slobode izražavanja i udruživanja, navodi se u odgovoru portparola Stejt departmenta za RSE.
"Takav zakon mogao bi da suzi prostor za delovanje građanskog društva, stigmatizuje organizacije civilnog društva koje rade na unapređenju života građana Srbije i ometa rad nezavisnih medija koji javnosti pružaju tačne informacije", navedeno je u odgovoru.
Dodaje se da su ovi elementi ključni za sve demokratske institucije i demokratske sisteme.
Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač proruski potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podneli su parlamentu predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
Prema tom predlogu "agentima" se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje se u pretežnom delu finansiraju ili na drugi način pomažu iz inostranstva.
Pokret socijalista je manji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Pročitajte i ovo: Vulinova stranka u Skupštini Srbije predložila zakon o stranim agentimaI Evropska komisija je navela za RSE da svaki nacrt zakona treba da bude u skladu sa evropskim standardima.
"Podsećamo da bilo koji zakon zemlje kandidata za članstvo u EU mora biti u skladu sa osnovnim demokratskim vrednostima EU, uključujući slobodu govora i izražavanja", navedeno je u odgovoru.
Pročitajte i ovo: EU podseća Srbiju na poštivanje slobode govora, zbog zakona 'o stranim agentima'Pre nego što postane članica EU, zemlja kandidat mora da uskladi svoje zakone, politike, institucije kao i praksu sa standardima i zahtevima EU.
Srbija se, pored Crne Gore, smatra liderom u pristupnom procesu u EU.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji i prema ocenama kritičara služi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija