Američki senatori, Džin Šahin i Pit Rikets, pozvali su institucije u Srbiji da hitno razmotre da li bi izbore trebalo ponoviti u određenim regionima da bi se, kako su naveli, osiguralo da rezultati odražavaju volju građana.
Šahin i Rikets, članovi senatskog Spoljnopolitičkog odbora, poručili su u saopštenju, prosleđenom Glasu Amerike, da su razočarani što je prema OEBS-u bilo brojnih neregularnosti koje ukazuju na to da izbori "nisu bili ni slobodni ni fer".
"Naročito smo zabrinuti zbog izveštaja da su glasači autobusima dovođeni u Srbiju da podrže vladajuću stranku, uz izveštaje o kupovini glasova i neovlašćenom ubacivanju listića u glasačke kutije", navelo je dvoje senatora.
Pročitajte i ovo: ODIHR: Neregularnosti, širenje straha i zloupotrebe javnih sredstava obeležili izbore u SrbijiŠahin je demokratska senatorka iz Nju Hempšira i predsedavajuća senatskog pododbora za Evropu, a Rikets je republikanski senator iz Nebraske.
Oni su poručili i da Srbija mora da se uskladi sa svim standardima Evropske unije, uključujući slobodne i fer izbore, da bi napredovala na putu ka članstvu u EU.
"Odlučno pozivamo sve relevantne institucije da preduzmu hitne korake da razmotre da li bi ovi nedavni izbori trebalo da budu ponovljeni u određenim regionima, da bi se osiguralo da rezultati tačno odražavaju želje građana", naveli su senatori.
Oni su poručili i da Vlada Srbije mora da se pozabavi nedostacima i svim nereguralnostima iznetim u preliminarnom izveštaju OEBS-a i konačnom izveštaju kada on bude dostupan.
Prethodno su Stejt department i Evropska unija pozvali Srbiju da istraži navode međunarodnih posmatrača o izbornim neregularnostima.
Pročitajte i ovo:
SAD pozvale Srbiju da istraži navode o neregularnostima na izborimaEU traži od Srbije da 'opipljivo' poboljša izborni procesOEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je 18. decembra da su izbore u Srbiji obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
I deo evroparlamentaraca je pozvao na istragu nepravilnosti tokom izbora u Srbiji.
Na izborne nepravilnosti ukazali su i domaći posmatrači.
Crta je ocenila da rezultati beogradskih izbora "ne odražavaju slobodnu volju birača koji žive u Beogradu, zbog obima i vrste izbornih zloupotreba tokom glasanja".
Vladajuća SNS odbacila je optužbe o prekrajanju izborne volje i neregularnostima.
Lista ove stranke "Srbija ne sme da stane" je prema preliminarnim rezultatima dobila najviše glasova na republičkim i pokrajinskim izborima, kao i u Beogradu.
Najjača opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" traži poništavanje izbora u Beogradu tvrdeći da je pobeda vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u glavnom gradu rezultat izborne krađe.