Administracija predsednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden) finalizovala je ograničenja američkih investicija u osetljive tehnologije u Kini koje predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost, saopštilo je u ponedeljak američko Ministarstvo finansija.
Pravila o ograničavanju i praćenju američkih investicija u osetljive tehnologije u Kini uvedena su u nastojanju da se kineska vojska spreči da stekne prednost u naprednim tehnologijama.
Nova pravila, koja stupaju na snagu 2. januara sledeće godine, zabraniće firmama sa sedištem u SAD, građanima i stalnim stanovnicima da učestvuju u transakcijama povezane s naprednim tehnologijama kao što su poluprovodnici, veštačka inteligencija (AI) i kvantno računarstvo, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Pravila su rezultat izvršne naredbe koju je Bajden potpisao prošlog avgusta s ciljem da ograniči određena američka ulaganja u osetljive oblasti visoke tehnologije u Kini, uključujući Hongkong i Makao.
"Američke investicije... ne smeju da se koriste za pomoć zemljama za koje postoji zabrinutost da razviju svoje vojne, obaveštajne i sajber sposobnosti'', rekao je Pol Rozen (Paul Rosen), pomoćnik ministra finansija za bezbednost investicija.
On je ukazao na to da investicije mogu značiti više od novca; one mogu da pruže "neopipljive koristi", uključujući pomoć u upravljanju i pronalaženju vrhunskih talenata ili privlačenju drugih izvora finansiranja.
Pročitajte i ovo: Izvršna naredba Bijele kuće za borbu s rizicima koje nosi umjetna inteligencijaBlokiranje kineskih ambicija u visokoj tehnologiji jedno je od retkih pitanja koje u Vašingtonu uživa široku podršku i republikanaca i demokrata.
Bajden je u maju uveo povećane tarife na električna vozila iz Kine. Takođe je uveo kontrolu izvoza kako bi sprečio Kineze da nabavljaju napredne kompjuterske čipove i opremu za svoju proizvodnju. Bivši predsednik Donald Tramp (Trump) obećao je da će dramatično povećati poreze na sav uvoz iz Kine ako bude izabran za predsednika.
Pored blokiranja investicija, novo pravilo zahteva od Amerikanaca i kompanija u SAD da obaveste američku vladu o transakcijama koje uključuju "tehnologije i proizvode koji mogu da doprinesu pretnji nacionalnoj bezbednosti SAD".
Za kršenje novog propisa predviđena je kazna do 368.136 dolara ili dvostruko veća od vrednosti zabranjene transakcije, u zavisnosti od toga šta je veće.