Donji dom parlamenta savezne države Njujork usvojio je u petak predlog zakona koji će omogućiti roditeljima da blokiraju da njihova deca primaju postove na društvenim mrežama koje predlaže algoritam platforme, u pokušaju da se deci ograničen sadržaji za koje kritičari tvrde da "adiktivni".
Očekuje se da će ga guvernerka Kati Hočul (Kathy Hochul) potpisati zakon.
Ovaj potez je usledio u jeku povećane zabrinutosti zbog korišćenja društvenih medija među decom i nastojanja da se tehnološke platforme regulišu na različite načine na državnom i saveznom nivou.
Pročitajte i ovo: 'Lakše pratimo nastavu': U školi u Srbiji zabranjeni mobilni telefoniU praksi, zakon bi sprečio platforme da se osobama mlađim od 18 godina prikazuju algoritmom sugerisani postovi, što je sadržaj koji zakon opisuje kao "adiktivan". Umesto toga, deca bi dobijala samo postove s naloga koje prate. Maloletna osoba i dalje može da dobije sugerisani sadržaj ako ima, kako zakon navodi, "proverljivu saglasnost roditelja".
Takođe bi platforme bile sprečene da šalju obaveštenja o sugerisanim postovima maloletnicima između ponoći i šest ujutru bez saglasnosti roditelja.
Zakon je državnoj tužiteljki Letiši Džejms (Letitia James), koja se zalagala za tu meru, prepustio da smisli pravila koja će odrediti i starost korisnika i mehanizam za utvrđivanje saglasnosti roditelja. Predlog zakona bi stupio na snagu 180 dana pošto Džejms uspostavi te smernice.
Kao i kod svih regulatornih napora protiv kompanija društvenih medija, njujorški zakon je izazvao snažan otpor tehnološke industrije, koja tvrdi da se njime neustavno cenzurišu njihovi sajtovi. Kritičari su takođe postavljali pitanja o tome kako bi provera starosti funkcionisala i da li bi taj proces ugrozio privatnost mladih korisnika.
Neke platforme su odlučile da dodaju roditeljski nadzor na svoje sajtove pošto je porastao pritisak regulatora. Meta, matična kompanija giganta društvenih medija Instagrama i Fejsbuka (Facebook), prošle godine je predstavila alate koji omogućavaju roditeljima da postavljaju vremenska ograničenja i prate koliko vremena njihovo dete provodi na Instagramu.
Pročitajte i ovo: Facebook imao podatke da Instagram utiče na suicidne misli mladihI druge američke savezne države su krenule da regulišu upotrebu društvenih mreža među decom, s različitim rezultatima. Juta je promenila ograničenja za mlade na društvenim mrežama ranije ove godine pošto su osporena na sudu. U Arkanzasu je savezni sud blokirao meru koja zahteva saglasnost roditelja da maloletnici otvore nalog na društvenim mrežama.
Na saveznom nivou, u Kongresu je održano više saslušanja o bezbednosti dece na društvenim mrežama, ali nisu usvojen obuhvatan zakon po tom pitanju.
Donji dom Njujorka usvojio je predlog zakona, pošto je u četvrtak prošao na Senatu.