SAD: Nema uslova za održavanje izbora na severu Kosova

Ambasador SAD u Prištini Jeffrey Hovenier

Američki ambasador u Prištini Jeffrey Hovenier naveo je da su Sjedinjene Države zabrinute što u ovom trenutku ne postoje uslovi za održavanje izbora kasnije ovog meseca na severu Kosova i dodao je da bezbednost svih građana Kosova "mora da bude najviši prioritet".

"Povratak nasilju i zastrašivanju, uključujući upotrebu eksplozivnih naprava, i ugrožavanje života nikada nije prikladan metod protesta, ni pod kojim okolnostima", napisao je ambasador na Tviteru.


Ova ocena je usledila dan nakon što su grupe građana na severu sprečile otvaranje kancelarija Centralne izborne komisije, izazivajući incidente sa vatrenim oružjem i granatama. Hovenier je rekao da SAD osuđuju ove akte i pozvao sve uključene na uzdržanost.

Pročitajte i ovo: Incidenti tokom priprema za izbore na severu Kosova

Portparol Vlade Kosova Perparim Kryeziu poručio je 7. decembra da su institucije Republike Kosovo pokazale spremnost da obezbede neophodne uslove za nesmetano odvijanje izbora.

"Izbori su jaka manifestacija demokratije. Njihova opstrukcija ili nemogućnost je napad na demokratiju. Posle ostavki gradonačelnika četiri opštine na severu zemlje, njihovo održavanje sada je ustavna obaveza republičkih institucija. Našim građanima tamo je potrebno njihovo direktno zastupanje. Institucijama su potrebni njihovi legitimni lideri. Zločinačke bande možda čak i ne učestvuju na izborima, ali ne mogu diktirati da li se održavaju demokratski izbori ili ne. Dela nasilja i krivična dela moraju se jednoglasno osuditi", poručio je Kryeziu na Facebooku i dodao: "Očekujemo procenu situacije na severu od naših organa bezbednosti za dalje korake."

Dan ranije, u utorak, 6. decembra, predsedavajući Centralne izborne komisije (CIK) Kosova Krešnik Radonići (Kreshnik Radoniqi) ocenio je da incidenti na severu zemlje, do kojih je došlo 6. decembra, pokazuju da je pristup CIK-u u tom delu Kosova ograničen i dodao da je teško održati izbore pod trenutnim okolnostima.

"Ono što je vidljivo iz izveštaja policije i onoga što je viđeno u medijima, jeste da je malo problematično imati pristup našim kancelarijama", rekao je on na sednici CIK-a.

Radonići je dodao da će policijski izveštaj biti poslat kancelariji predsednice, zajedno sa zahtevima CIK-a da obezbedi sigurnost zvaničnika opštinskih izbornih komisija.

Za 18. decembar raspisani su vanredni izbori za gradonačelnike u četiri opštine na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo - Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu.

Te opštine su od 5. novembra bez gradonačelnika srpske nacionalnosti, nakon što su oni podneli su ostavke u znak protivljenja odluci Vlade Kosova da pokrene proces preregistracije automobila sa tablicama koje su za Kosovo nelegalne, a koje izdaje Srbija.

Za povratak u institucije kao uslov naveli su i formiranje Zajednice srpskih opština, što je dogovoreno 2013. Briselskim sporazumom, a Ustavni sud Kosova proglasio neustavnim.