SAD pozdravlja napredak na putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije

Glasnogovornik State departmenta Ned Price, 8. februar 2021.

Sjedinjene Američke Države snažno podupiru proces normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, ali i ističu da slijedi težak posao.

Američki State Department saopćio je 28. februara da je sastanak kosovskog premijera Albina Kurtija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića bio korak naprijed.

"No, ostaje težak posao. Dogovor o implementacionom aneksu ključan je za normalizaciju, prema prijedlogu Evropske unije (EU)", naveo je glasnogovornik State Departmenta Ned Price.

Istaknuo je da je napredak prema uspostavi Zajednice opština sa srpskom većinom ključan za izgradnju "budućnosti Kosova kao suverene, multietničke i nezavisne zemlje integrirane u euroatlantske strukture".

Kurti i Vučić usuglasili su se na sastanku u Briselu 27. februara oko sporazuma za buduće odnose dviju strana, dok pregovori o implementaciji dogovorenog predstoje.

Evropska unija (EU) je poslije šest mjeseci pregovora sa Srbijom i Kosovom objavila dokument koji u jedanaest tačaka predviđa rješavanje spora između dve strane.

Šta piše u evropskom predlogu?

Predlog EU za Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije predviđa da će obe strane međusobno prepoznati svoje dokumente i nacionalne simbole uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.

Takođe se predviđa i otvaranje diplomatskih misija Srbije i Kosova u sedištima vlada tih zemalja.

U planu se ne spominje mogućnost članstva Kosova u UN, ali se kaže da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Takođe se predviđa obaveza obezbeđivanja odgovarajućeg nivoa samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu.

U tekstu se navodi i da obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume u dijalogu, koji ostaju važeći i obavezujući.

Taj dokument je objavljen 27. februara nakon što su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin Kurti u Briselu izrazili spremnost da nastave sa implementacijom ovog predloga EU.

Riječ je o predlogu koji bi vodio ka sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji.

Srbija i Kosovo vode dijalog o normalizaciji odnosa, pod pokroviteljstvom EU, od 2011. godine. Kosovo je prethodno 2008. godine proglasilo nezavisnost od Srbije što Beograd ne priznaje.

Evropski prijedlog je sredinom septembra predstavljen vlastima u Srbiji i na Kosovu kao francusko-njemački plan za rješavanje dugogodišnjeg spora.

Taj plan je nastao u kontekstu napora evropskih i američkih posrednika u dijalogu Srbije i Kosova da se ubrza postizanje konačnog rješenja.