Američki predsednik Džo Bajden razgovaraće o ključnim unutrašnjim i spoljnim prioritetima sa novoizabranim predsednikom Donaldom Trampom na sastanku najavljenom za sredu, izjavio je 10. novembra savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.
Tramp će preuzeti funkciju 20. januara, nakon pobede nad aktuelnom potpredsednicom SAD Kamalom Haris na predsedničkim izborima 5. novembra.
Bela kuća je saopštila da je Bajden pozvao Trampa da se u sredu sastane s njim u Ovalnom kabinetu.
U intervjuu za CBS News, Saliven je rekao da će glavna Bajdenova poruka biti njegova posvećenost mirnoj tranziciji vlasti, te da će takođe razgovarati sa Trampom o situaciji u Evropi, Aziji i na Bliskom istoku.
"Predsednik će imati priliku da objasni predsedniku Trampu kako vidi situaciju i da razgovara sa predsednikom Trampom o njegovim stavovima po pitanju ovih tema kada preuzme dužnost", rekao je Saliven.
Iako Saliven nije precizirao koje će teme biti u fokusu, gotovo je sigurno da će razgovor uključivati rat u Ukrajini, za kojeg je Tramp obećao da će brzo završiti, iako nije objasnio kako, ocenjuje Rojters.
"Predsednik Bajden će imati priliku u narednih 70 dana da iznese argumente Kongresu i dolazećoj administraciji da Sjedinjene Države ne bi trebalo da oduustaju od Ukrajine, jer bi to značilo veću nestabilnost u Evropi", izjavio je Saliven.
Kada su ga pitali da li to znači da će Bajden tražiti od Kongresa da usvoji zakon za dodatno finansiranje Ukrajine, Salivan je odbio da precizira.
"Nisam ovde da iznosim konkretne zakonodavne predloge. Predsednik Bajden će se zalagati za to da Ukrajina i dalje dobija resurse i nakon završetka njegovog mandata", rekao je Saliven.
Vašington je obezbedio desetine milijardi dolara u vojnoj i ekonomskoj pomoći Ukrajini od početka ruske invazije u februaru 2022. Tramp je to više puta kritikovao, a davanju pomoći su se usprotivili i drugi republikanci.
Tramp je prošle godine ocenio da ruski predsednik Vladimir Putin nikada ne bi napao Ukrajinu da je on bio u Beloj kući. Rekao je Rojtersu da bi Ukrajina možda morala da ustupi teritoriju kako bi se postigao mirovni sporazum, što Ukrajinci odbijaju, a Bajden nikada nije predložio.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u četvrtak da nije upoznat sa detaljima Trampovog plana da brzo okonča rat u Ukrajini i da je uveren da bi brz završetak zahtevao velike ustupke za Kijev.
Pročitajte i ovo: Trumpova pobeda mogla bi da dovede do pritiska za mir u Ukrajini, ali po čijim uslovima?Prema podacima Kancelarije za reviziju vlade, Kongres je obezbedio preko 174 milijarde dolara za Ukrajinu tokom Bajdenovog mandata. Tempo pomoći će gotovo sigurno usporiti pod Trampom, s obzirom na to da će republikanci preuzeti kontrolu nad Senatom sa većinom od 52 mesta, ocenjuje Rojters.
Još nije jasno ko će kontrolisati Predstavnički dom u sledećem sazivu Kongresa, jer se još uvek broje glasovi.
Republikanci su osvojili 213 mesta, prema Edison Research-u, što je nedovoljno da dobiju većinu, za šta im treba 218 mesta. Ako republikanci osvoje oba doma, većina Trampovih planova će imati znatno veću podršku u Kongresu.
Republikanski senator Bil Hagerti, Trampov saveznik koji se smatra glavnim kandidatom za državnog sekretara, kritikovao je američko finansiranje Ukrajine u intervjuu za CBS.
"Američki narod želi da zaštitimo suverenitet ovde u Americi pre nego što potrošimo svoje fondove i resurse štiteći suverenitet druge zemlje", rekao je Hagerti.
Svaki novi pokušaj da se rat u Ukrajini okonča verovatno će uključivati mirovne pregovore, koji nisu održani od ranih meseci sukoba.
Moskovske snage trenutno kontrolišu oko petinu Ukrajine. Rusija insistira da rat ne može da se završi dok se ne prizna njena vlast nad anektiranim teritorijama.
Kijev zahteva povratak cele teritorije Ukrajine, u njenim međunarodno priznatim granicama, što su zapadni saveznici u velikoj meri podržali.