Ruski tajkun Tinkov prekida filantropske projekte nakon što je proglašen 'stranim agentom'

Oleg Tinkov na Sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, 6. juni 2019.

Bivši ruski milijarder koji se obogatio u maloprodaji i bankarstvu prisiljen je prekinuti svoje filantropske projekte usmjerene na borbu protiv leukemije nakon što ga je Moskva proglasila "stranim agentom".

Oleg Tinkov, jedan od najuspješnijih ruskih poduzetnika, najavio je 2021. da će uložiti do 200 miliona dolara za izgradnju dijagnostičkih laboratorija u ruskim regijama i obuku medicinskog osoblja za najnovije međunarodne prakse.

Stopa smrtnosti od raka u Rusiji dvostruko je veća nego u Sjedinjenim Državama i tri puta veća za one kojima je dijagnosticirana leukemija, napisao je tada. Tinkovu je 2019. dijagnosticirana leukemija i preselio se u Ujedinjeno Kraljevstvo na liječenje.

Tinkov, koji je bio vlasnik banke za građane nazvane po sebi, bio je među prvim ruskim tajkunima koji su javno kritizirali invaziju na Ukrajinu i odrekli se državljanstva. Kasnije je bio prisiljen prodati svoju banku "za sitne pare" tajkunu naklonjenom Kremlju.

Kao rezultat njegove stalne otvorene kritike, rusko Ministarstvo pravosuđa u februaru je proglasilo Tinkova "stranim agentom", komplicirajući njegovu sposobnost financiranja organizacija u Rusiji. U objavi na svojoj Instagram stranici ranije ovog mjeseca, Tinkov je rekao da ga je imenovanje prisililo da prekine svoj filantropski rad u borbi protiv leukemije.

Rekao je da odluka Rusije da ga odredi za stranog agenta odražava "glupost, divljaštvo i očaj današnje Rusije".

Tinkovljeva zaklada je u izjavi rekla da je njezino financiranje pomoglo u pružanju obuke za povećanje kvalifikacija više od 20.000 ruskih medicinskih radnika.

Zaklada je također rekla da je financirala remont odjela za transplantaciju koštane srži u Čeljabinsku, inicirala stvaranje dijagnostičkih centara u Sankt Peterburgu, Irkutsku i Jekaterinburgu i otvorila magistarski program na medicinskom fakultetu Instituta u Sankt Peterburgu.

Pročitajte i ovo: Ruski oligarh Tinkov osudio 'ludi rat' protiv Ukrajine

Nakon masovnih protesta protiv Putina 2012., Rusija je usvojila zakon o "stranim agentima" kako bi suzbila civilno društvo. Od tada je više puta postrožila zakon novim izmjenama i dopunama.

Trenutna verzija zakona dopušta vladi da svakoga ko kritizira Kremlj označi kao "stranog agenta", što je izraz jednak "špijunu". Rusija je u proteklih 12 godina stotine pojedinaca i civilnih organizacija proglasila "stranim agentima".