Ruska državljanka ukrajinskog porijekla Inga Pelinjagri, koja u Italiji ima status političke izbjeglice, puštena je posle dvadeset dana iz pritvora u Spužu, nadomak Podgorice i stigla je u Italiju.
Ona je uhapšena 22. jula u Podgorici po potjernici Interpola Moskva a pritvor joj je odredio sudija Višeg Suda u Podgorici.
Isti sud donio je i odluku o ukidanju pritvora Pelinjagri (Pelinyagri) 8. avgusta nakon što je Interpol obavijestio crnogorske pravosudne organe da međunarodna potjernica za Pelinjagri "više nije na snazi".
Kako se navodi u rešenju Suda u koje je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, Interpol Podgorica je 7. avgusta obavijestio Ministarstvo pravde da je došlo do pravne revizije podataka u međunarodnoj potjernici u odnosu na Pelinjagri.
Pročitajte i ovo: Moskva od Crne Gore traži izručenje ruske državljanke sa statusom političke izbjeglice u Italiji"Donijeta je odluka Generalnog sekretarijata Interpola da evidentiranje podataka sadržanih u zahtjevu ne bi bilo u skladu sa članom 2(1) Statuta Interpola. Shodno tome informacije u vezi sa licem će biti izbrisane iz Interpolovih baza podataka", navodi Sud.
INTERPOL je učinio ono što je ranije trebalo da učini sud u Crnoj Gori - da oslobodi osobu koja je imala status izbjeglice, zabilježen u važećoj putnoj ispravi, naveli su iz Akcije za ljudska prava (HRA) koja je pružala pravnu zaštitu Peljinagri u Crnoj Gori.
Od hapšenja Pelinjagri iz Akcije su upozoravali da bi njenom ekstradicijom Rusiji, Crna Gora prekršila svoje međunarodne obaveze i njena ljudska prava.
Iz Akcije, su istakli da je odluka sudije Višeg suda u Podgorici i vijeća tog suda da osobu kojoj je Italija dala izbjegličku zaštitu zadrže u ekstradicionom pritvoru dvije nedjelje bila suprotna ljudskim pravima, kako je to sad pokazao i INTERPOL.
Član Građanske inicijative "21. Maj" i samostalni odbornik u Skupštini Podgorice Aleksandar Zeković je na mreži X napisao da je Peljinagri već u Italiji sa porodicom.
“Borba za ljudska prava se opet pokazala smislenom i uspješnom. Gđa Pelinyagra je otpuštena iz Istražnog zatvora Podgorica, ukinut joj je ekstradicioni pritvor po zahtjevu Interpola i već je u Italiji sa najbližima.
Crna Gora ima NVO, aktiviste, advokate, medije i novinare za ponos”, naveo je Aleksandar Zeković na mreži X.
Rusija je proteklih godina u više navrata optuživana da zloupotrebljava INTERPOL-ove crvene potjernice za hapšenje političkih protivnika.
Fondacija The Heritage je u Izvještaju iz 2022. navela da je "Rusija očigledan primjer zemlje koja zloupotrebljava Interpol", te da je to dio kampanje ruskog predsjendika Vladimira Putina protiv Zapada i onih koji se suprotstavljaju njegovom režimu.