Ušutkani u Rusiji
Viktorija Petrova
Ona dolazi iz Sankt Peterburga. Privedena je u maju 2022. zbog širenja "lažnih" informacija u objavama na društvenim mrežama u kojima je kritizirala rusku invaziju na Ukrajinu i govorila o ljudskim gubicima s obje strane.
Tokom višemjesečnog pritvora nastavila je pričati protiv rata, a sud je naložio psihijatrijsko vještačenje. Ona je sada u psihijatrijskoj bolnici, a liječnici će kasnije ove godine odlučiti treba li joj "dodatno liječenje".
Jevgenija Maiboroda
Ova 72-godišnjakinja, koji živi u predgrađu rudarskog grada u regiji Rostov, osuđena je na 5,5 godina zatvora zbog širenja "lažnih" informacija o ruskoj vojsci. Jedna od njezinih "uvredljivih" objava na ruskoj društvenoj mreži VKontakte je ona o desecima hiljada civilnih žrtava tokom ruskog preuzimanja ukrajinskog grada Mariupolja.
Život ove penzionerke prije odlaska u zatvor obilježila je tragedija. Izgubila je sina u prometnoj nesreći 1997., a suprug joj je umro od bolesti 2011. U invaziji na Ukrajinu, njezina rodica, koja je živjela preko granice u Ukrajini, ranjena je u ruskom napadu na Dnjipro.
Aleksej Moskaljov
U proljeće 2022. samohrani otac je priveden u policijskoj istrazi nakon što je njegova kćerka tinejdžerica nacrtala sliku koja prikazuje ruske rakete kako padaju na ukrajinske civile. Nakon što su vlasti otkrili njegove antiratne objave na društvenim mrežama, uhaošen je i u martu 2023. osuđen na dvije godine zatvora zbog "diskreditiranja" ruske vojske.
Njegovu 13-ogodišnju kćerku vlasti su poslali u sirotište, ali je nakon međunarodnog pritiska ona puštena te joj je dozvoljeno da živi s majkom, koja nije živjela s Aleksejom. U svojoj žalbi na kaznu u julu 2023., Moskaljov je rekao da bi više volio smrt nego dodatnu razdvojenost od svoje kćerke, koja ga je opisala kao "heroja".
Dmitrij Ivanov
On služi zatvorsku kaznu od 8,5 godina zbog objavljivanja "lažnih" vijesti o ruskoj vojsci na Telegram kanalu koji je pomogao voditi. "Uvredljive objave" odnosile su se, pored ostalog, na masakr nad ukrajinskim civilima u Buči i razaranje Mariupolja.
U izjavi pred sudom zamolio je sunarodnjake da "budu jači od straha", dodavši da će "sve biti u redu".
Marija Ponomarenko
Novinarka iz ruske regije Altaj u februaru 2023. osuđena je na šest godina zatvora zbog "diskreditiranja" ruske vojske nakon što je na društvenim mrežama plasirala objavu o zračnom napadu na dramsko pozorište u Mariupolju u martu 2022.
Ova majka dvoje male djece tvrdi da je u pritvoru zlostavljana, uključujući prisilno ubrizgavanje nepoznate tvari tokom "psihijatrijske" procjene.
Aleksandra Skočilenko
Umjetnica i spisateljica iz Sankt Peterburga osuđena je na sedam godina zatvora jer je mijenjala oznake s cijenama u supermarketu kako bi uključila informacije o ruskoj invaziji. Nakon što je izrekla visoku kaznu, sutkinja Oksana Demiševa, koja je bila uključena u predmet, dobila je unapređenje.
Aleksej Gorinov
Gorinov drži transparent s porukom: "Treba li vam još ovaj rat?"
Općinski zastupnik iz Moskve osuđen je na sedam godina zatvora zbog "svjesnog širenja lažnih informacija" o ruskoj vojsci. Na sastanku moskovskog gradskog zakonodavnog tijela u martu 2022. govorio je protiv planiranja dječijih događaja dok u isto vrijeme ukrajinska "djeca umiru svaki dan". Rekao je da bi takvi događaji bili poput održavanja "gozbe za vrijeme kuge".
On je sudskom ročištu 2022. godine nastavio s osudom ruske invazije, kazavši: "Obećani su nam pobjeda i slava, pa zašto toliko mojih sunarodnjaka osjeća sram i krivnju?".
Nikita Tuškanov
U maju 2023. profesor historije iz ruske Republike Komi osuđen je na 5,5 godina zatvora zbog objava na društvenim mrežama koje podržavaju Ukrajinu i osuđuju rusku invaziju. Dva mjeseca kasnije, Tuškanov je oženio svoju zaručnicu dok je bio u pritvoru.
U zatvoru ovaj 29-godišnjak je više puta boravio u samicu zbog prijestupa poput držanja ruku u džepovima tokom prozivke. On je u posljednjem pojavljivanju pred sudom izjavio da "neće promijeniti svoj stav o događajima u Ukrajini".