Jevgenij Prigožin: 'Putinov kuhar' i vođa Wagnera kroz fotografije
Jevgenij Prigožin rođen je u Lenjingradu 1961. Sa 20 godina bio je osuđen za oružanu pljačku i trgovinu maloljetnicima. Pušten je na slobodu 1990. Nadimak "Putinov kuhar" dobio je zbog unosnih ugovora o keteringu koje su njegove firme dobijale za događaje u Kremlju, na kojima je Vladimir Putin, tadašnji ruski premijer, često prisustvovao.
na fotografiji: Prigožin kao direktor Concord Cateringa na sastanku ruske i turske delegacije te poslovnih ljudi, Sankt Peterburg, 9. avgust 2016.
Na ovoj fotografiji od 20. septembra 2010., Prigožin (desno) smješka se dok tadašnjeg ruskog premijera Vladimira Putina (u sredini) vodi u obilazak njegove fabrike koja proizvodi školsku opremu, blizu Sankt Peterburga, Rusija.
Putin je 2000. godine došao sa japanskim premijerom Joširom Morijem. Bila je to prva od mnogih Putinovih posjeta svjetskim liderima, a Prigožinovi kuhari su ubrzo nahranili rusku vojsku i osoblje Kremlja.
na fotografiji: Prigožin asistira Putinu tokom večeri u restoranu sa stranim naučnicima i novinarima kod Moskve, 11. novembar 2011.
Optužen je 2018. u SAD-u za navodno miješanje u američke predsjedničke izbore dvije godine ranije. Kasnije je osnovao Agenciju za istraživanje interneta, nadaleko poznatu kao ruska fabrika trolova. Njegovi lažni profili na društvenim mrežama prenosili su prorusku propagandu.
Godine 2015., kada je Rusija intervenisala u sukobu u Siriji, Prigožin je osnovao privatnu plaćeničku grupu naziva Wagner.
na fotografiji: Prigožin sa wagnerovcima na nepoznatoj lokaciji, objavljeno 5. maja 2023.
Borci Wagnera bili su raspoređeni širom Afrike. Pojavili su se brojni izvještaji o zločinima koji su počinili plaćenici ove grupe.
na fotografiji: pogled na "PMC Wagner centar", povezan sa osnivačem grupe Wagner Prigožinom, uoči njegovog otvaranja u Sankt Peterburgu, Rusija 31. oktobra 2022.
Postojale su i optužbe za zločine Wagnerovih jedinica u Ukrajini, koje su imale istaknutu ulogu u bici za Bahmut. Pomogle su u zauzimanju glavnih dijelova grada tog ukrajinskog grada nakon skoro 10 mjeseci intenzivnih borbi. Prigožin je rekao da je izgubio 20.000 ljudi tokom operacije Bahmut.
"U pravnom smislu, Bahmut je osvojen. Neprijatelj je koncentrisan u zapadnim oblastima", naveo je Prigožin na Telegramu 3. aprila 2023. Objavio je video u kojem tvrdi da je podigao rusku zastavu iznad gradske vijećnice u Bahmutu - na fotografiji.
U to vrijeme Prigožin je započeo da otvoreno optužuje ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i glavnog generala Valerija Gerasimova za nesposobnost u vođenju rata u Ukrajini. Optužio je vojsku i da je izvršila smrtonosni napad na njegove snage na ukrajinskom frontu.
na fotografiji: Prigožin sa plaćenicima grupe Wagner u Bahmutu, Ukrajina. Fotografija je iz videa objavljenog 21. maja 2023.
Plaćenici Wagner pobunili se protiv ruskih vojnih vlasti 24. juna. Prigožin je negirao da je pobuna pokušaj vojnog udara. Predsjednik Rusije Vladimir Putin poručio je da su visoke "ambicije" nekih dovele do "veleizdaje". Wagnerovci su uspjeli zauzeti važne lokacije u ruskom Rostovu na Donu i krenuli ka Moskvi. Federalna služba bezbjednosti naredila je njegovo hapšenje.
na fotografiji: Prigožin u obraćanju u Rostovu na Donu, Rusija, 24. juni 2023.
Kremlj je 24. juna naveo da će se Prigožin preseliti u Bjelorusiju u skladu sa dogovorom u kojem je posredovao bjeloruski autoritarni lider Aleksandar Lukašenko o okončanju oružane pobune koju je Prigožin vodio protiv ruskog vojnog vrha.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da će krivični postupak koji je pokrenut protiv Prigožina zbog pobune biti odbačen i da Wagnerovi borci, koji su učestvovali u njegovoj pobuni, neće biti suočeni sa bilo kakvim mjerama.
na fotografiji: lokalni stanovnik ruskog Rostova na Donu pravi selfije sa Prigožinom, 24. juni 2023.
Prigožin je kasnije rekao da je cilj njegove pobune bio spašavanje jedinice Wagner, a ne zbacivanje ruskih vlasti. Ukrajinska granična služba potvrdila je 15. jula da je veća grupa pripadnika Wagner stigla u Bjelorusiju iz susjedne Rusije.
Prigožin se 19. jula pojavio se na snimku u Bjelorusiji kako pozdravlja svoje borce i kaže da će pomoći da se bjelorusku vojsku pretvori u drugu najbolju na svijetu. U komentarima objavljenim krajem jula, rekao je i da su njegovi plaćenici spremni dodatno povećati svoju prisutnost u Africi.
na fotografiji: slika objavljena 20. jula na Telegram kanalu bjeloruskog ministarstva odbrane prikazuje zajedničku obuku boraca Wagnera sa pripadnicima bjeloruskih specijalnih snaga na vojnom poligonu Brestsky.
Prigožin je 21. avgusta objavio svoje prvo video obraćanje otkako je vodio kratkotrajnu pobunu krajem juna, pojavljujući se u snimci - vjerovatno snimljenoj u Africi - na Telegram kanalima povezanim s Wagnerom.
"Temperatura je +50, sve kako želimo. Wagner PMC čini Rusiju još većom na svim kontinentima, a Afriku slobodnijom. Pravda smo i sreća za afričke ljude, a noćna mora za ISIS ["Islamska država"] i Al-Kaidu i druge gangstere", kazao je.
Zatim je rekao da Wagner vrbuje ljude i da će ta grupa "ispuniti postavljene zadatke".
Ruska uprava za civilno vazduhoplovstvo potvrdila je da su u avionu koji se srušio 23. avgusta u Ukrajini bili šef Wagner grupe Jevgenij Prigožin i komandant Dmitrij Utkin.
na fotografiji: trenutak pada aviona, 23. avgust 2023.
U avionu Embraer, koji je bio na putu iz Moskve za Sankt Peterburg, bilo je sedam putnika i tri člana posade, 23. avgust 2023.