Rusija i Ukrajina razmijenile 206 ratnih zarobljenika, dok se borbe nastavljaju

Vaš browser nepodržava HTML5

Razmjena zarobljenika između Ukrajine i Rusije

Moskva i Kijev objavili su 14. septembra da su razmijenili 206 zarobljenika, u drugoj razmjeni u posljednja dva dana.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je 14. septembra da Ukrajina vraća kući 103. zarobljenika iz Rusije.

Moskva je prethodno takođe objavila da je zamijenila 103 ukrajinska vojnika koja su bila zarobljena za jednak broj ruskih zarobljenika u dogovoru o razmjeni uz posredovanje Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Skupina ruskih vojnika zarobljenih u regiji Kursk u autobusu nakon što su pušteni u razmjeni zarobljenika između Rusije i Ukrajine,14.9.2024.

Ministarstvo odbrane Rusije navelo je da su "103 tuska vojnika zarobljena u regiji Kursk vraćena su sa teritorije pod kontrolom kijevskog režima". "Zauzvrat su predata 103 ratna zarobljenika ukrajinske vojske."

Ukrajinske snage zauzele su teritoriju u regiji Kursk prošlog mjeseca, u svom prvom velikom upadu u Rusiju.

Gotovo 50 ukrajinskih zarobljenika pušteno je prethodo iz ruskog pritvora 13. septembra u zamjenu za nepoznati broj ruskih vojnika.

Ruska ofanziva na istoku

U međuvremenu, ruske snage su nastavile svoju ofanzivu u istočnoj ukrajinskoj oblasti Donjecka. Guverner te oblasti Vadim Filaškin rekao je 14. septembra da su četiri civila ubijena, a sedam ranjeno nakon što su ruske snage izvele više od 20 odvojenih napada, što je dovelo do evakuacije više od 900 ljudi.

Dok ruske snage nastavljaju napredovanje prema Pokrovsku, važnom čvorištu za logistiku i snabdijevanje ukrajinskih trupa na linijama fronta u istočnoj Ukrajini, regionalne vlasti su više puta govorile da ovo područje nije bezbedno za civile.

Ukrajinska vojska prijavila je više od 130 sukoba, većinom u pravcu Pokrovska ili 50 kilometara jugoistočno od tog grada u blizini Kurahova, u kojem se nalazi velika elektrana.

Vaš browser nepodržava HTML5

RSE sa šokiranim ruskim civilima u mestu koje su zauzele ukrajinske snage

Rusko Ministarstvo odbrane je 14. septembra objavilo da je zauzelo selo Želane Perše, samo 20 kilometara sjeveroistočno od Kurahova.

Rusija je takođe nastavila da gađa područja širom Ukrajine udarima bespilotnih letelica, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je 14. septembra rekao da je oboreno više od 70 dronova.

Regionalne vlasti u crnomorskom regionu Odese prijavile su značajnu štetu na nekoliko zgrada u blizini glavnog grada regije, kao i na objektima za skladištenje žita.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Teške borbe dolaze dok Rusija nastavlja svoje napore da potisne ukrajinske snage sa svoje teritorije. Ukrajina je preuzela kontrolu nad više od 1.300 kvadratnih kilometara teritorije u ruskoj jugozapadnoj regiji Kursk nakon iznenadnog upada krajem avgusta.

Posmatrači sugeriraju da bi upad mogao odvratiti ruske snage od njihove ofanzive na istoku Ukrajine, dok je Zelenski rekao da bi to moglo dati Kijevu više uticaja u mogućim budućim mirovnim pregovorima i zarobljavanju ruskih vojnika kako bi mogli biti razmijenjeni za ukrajinske.

Još bez odobrenja za dalekometno oružje

Američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) i britanski premijer Kir Starmer (Keir) ponovo su u međuvremenu potvrdili svoju "nepokolebljivu podršku" Ukrajini na sastanku 13. septembra, prema saopštenju Bijele kuće.

U saopštenju objavljenom nakon susreta u Vašingtonu ipak nije pomenuta tema ublažavanja ograničenja Ukrajini za korištenje doniranog oružja dugog dometa za ciljeve unutar ruske teritorije, što Kijev stalno traži.

Pročitajte i ovo: Ukrajina bliže dozvoli za oružje dugog dometa