Rusija je objavila da je Ukrajina ispalila rakete dugog dometa koje je su isporučile Sjedinjene Američke Države, dan nakon što je Vašington dao dozvolu za takve napade, što je informacija koju nisu potvrdili ni Kijev ni Vašington.
Ukrajina je 19. novembra upotrijebila vojni taktički raketni sistem (ATACMS) u napadu na rusku oblast Brjansk, navelo je Ministarstvo odbrane u Moskvi. Tvrdnja se nije mogla ni nezavisno provjeriti.
Ukrajinska vojska ranije je potvrdila da je udarila u skladište municije u ruskoj regiji Brjansk, ali nije precizirala da li je korišten ATACMS. Navodi se da je napad, na depo oko 100 kilometara od granice u blizini grada Karačeva, izazvao 12 sekundarnih eksplozija.
Pet projektila je oboreno, a jedna oštećena, čiji su fragmenti izazvali požar na vojnom objektu u regionu, navodi se u ruskom saopštenju.
Pročitajte i ovo: Hiljadu dana ruske invazije na Ukrajinu, sve više civilnih žrtavaOvaj udar predstavlja prvi put da su rakete dugog dometa upotrijebljene na međunarodno priznatoj teritoriji Rusije nakon što je Vašington signalizirao Ukrajini da ima dozvolu za to. Rusija je navela da će "reagovati u skladu sa tim".
Ruski ministar vanjskih poslova rekao je da su "napadi Ukrajine američkim projektilima na regiju Brijansk u toj zemlji jasan signal da Zapad želi eskalirati sukob".
"Bez Amerikanaca nemoguće je koristiti ove visokotehnološke rakete, kao što je Putin više puta rekao", naveo je Sergej Lavrov.
Lavrov je rekao da se nada da će nova nuklearna doktrina Moskve, u kojoj je Vladimir Putin snizio prag za nuklearni udar, biti pažljivo pročitana. Dodao je da je odluka Njemačke da Ukrajini do sada ne isporuči rakete dugog dometa bila "odgovorna pozicija".
Ukrajina već više od godinu dana koristi ATACMS u područjima pod okupacijom Rusije. Rakete mogu pogoditi ciljeve na dometu do 300 km (186 milja) i teško ih je presresti.
Kijev ovim oružjem ima kapacitet da udari raketama dublje u teritoriju Rusije, uključujući i oblast Kursk.
U međuvremenu, ranije u utorak 19. novembra, Putin je odobrio izmjene ruske nuklearne doktrine, postavljajući nove uslove pod kojima će zemlja razmotriti korištenje svog arsenala. Sada se kaže da će se napad iz nenuklearne države, ako bude podržan od nuklearne sile, tretirati kao zajednički napad na Rusiju.