Rusi u Berlinu protestuju protiv Putina i rata u Ukrajini

Ruski opozicioni političar Vladimir Kara-Murza, Julija Navaljnaja, udovica pokojnog ruskog opozicionog vođe Alekseja Navaljnog i ruski opozicioni političar Ilja Jašin na protestu u Berlinu, 17. novembar 2024.

Skoro 2.000 Rusa u egzilu i protivnika predsednika Vladimira Putina i njegovog rata protiv Ukrajine okupilo se u nedelju na maršu do ruske ambasade u Berlinu na kojem su mnogi držali natpise "Ne ratu, ne Putinu".

Aktivistkinja Julija Navaljnaja, supruga preminulog opozicionara Alekseja Navaljnog, rekla je prisutnima da je "Putin ubica".

"Ako moram da se popnem na sto i kažem da je Putin ubica, onda ću se popeti na sto i reći da je Putin ubica", rekla je Navljanaja govoreči na stolom na platformi za govornike.

Učesnici su uzvikivali "Rusija bez Putina" i "Ne ratu" dok su Navalnaja i opozicioni lideri Vladimir Kara-Murza i Ilja Jašin predvodili povorku do ambasade.

Protestni marš je organizovan dok se ruska opozicija muči da održi uticaj posle smrti svog najistaknutijeg vođe Navaljnog u februaru, i višedecenijskog suzbijanja drugačijih mišljenja u Rusiji koje je eskaliralo posle invazije na Ukrajinu i podstaklo mnoge Putinove kritičare da odu iz zemlje.

Nemački mediji su preneli procene berlinske policije da je bilo oko 1.800 ljudi na početku marša, koji je trebalo da krene od Potsdamer placa do Brandenburške kapije. Događaj je završen mirno bez incidenata.

Skup su zajednički organizovali kritičari Navaljnaja, i Jašin i Kara-Murza. Njih dvojica su pušteni iz ruskog zatvora tokom razmene zatvorenika u avgustu.

Pročitajte i ovo: Posthumni memoari Alekseja Navaljnog: 'Umrijet ću u zatvoru'

"Marš ima za cilj da ujedini sve koji se bore protiv agresivnog rata Vladimira Putina u Ukrajini i političke represije u Rusiji", naveli su organizatori u saopštenju uoči marša.

"Putin nije Rusija, mi smo protiv rata", rekao je Jašin na skupu, dok su učesnici marša uzvikivali "Rusija će biti slobodna" i "Sloboda za političke zatvorenike".

Opozicija kaže da ima tri glavna zahteva: "trenutno povlačenje" trupa iz Ukrajine, suđenje Putinu kao "ratnom zločincu" i oslobađanje svih političkih zatvorenika u Rusiji.

Uoči protesta na društvenim mrežama izbio je spor oko toga da li na protestu treba razviti rusku zastavu.

Na protestu su prikazane slike sa mitinga u Moskvi 2014. protiv ruske najave o zauzimanja ukrajinskog poluostrva Krim. Međutim, kritičari kažu da su boje Rusije diskreditovane brutalnim ratom u Ukrajini.

Kad je kontroverza izbila krajem prošlog meseca, Jašin je rekao da "rasprava o zastavama jasno zamagljuje suštinu akcije koju želimo da održimo u Berlinu".

Ukrajinski zvaničnici i drugi izrazili su sumnje uoči planiranog marša.

Ambasador Ukrajine u Nemačkoj Aleksij Makejev kritikovao je događaj kao "šetnju bez dostojanstva i bez posledica", dodajući da to ilustruje "slabost opozicije".

Pišući u listu Cajt (Zeit), Makejev je rekao da tri opozicione ličnosti ne čine dovoljno da podrže Kijev i ne pozivaju svoje sugrađane da protestuju u Rusiji.

I udruženje Ukrajinaca u Nemačkoj Viče saopštilo je da na događaju "nije poslata jasna poruka" podrške.