Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je u četvrtak da Moskva ne prihvata prijedlog Sjedinjenih Država da se nastavi dijalog o kontroli nuklearnog naoružanja i da je to nemoguće sve dok Washington nudi vojnu podršku Ukrajini.
Lavrov je na godišnjoj pres-konferenciji rekao da Zapad čini svijet nesigurnijim time što ohrabruje Kijev da pojača napade na rusku teritoriju i da će Moskva ostvariti svoje ciljeve u Ukrajini, piše AP.
Ruski šef diplomatije odbacio je prijedlog SAD-a da se obnovi dijalog o kontroli nuklearnog naoružanja rekavši da Washington prvo treba da revidira svoju sada neprijateljsku politiku prema Moskvi.
Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu bezbjednost Jake Sullivan rekao je u junu da je administracija Joea Bidena spremna da razgovara sa Rusijom bez uslova o budućoj kontroli nuklearnog naoružanja.
On je istakao spremnost za razgovor čak i u vrijeme kada su veze Rusije i SAD-a na najnižoj tački od hladnog rata, uz napomenu da "nije u interesu nijedne naše zemlje da se upusti u otvaranje takmičenja u strateškim nuklearnim snagama".
Međutim, Lavrov kaže da Washington nastoji da oživi nuklearne pregovore vođen željom da se nastave inspekcije ruskih lokacija nuklearnog oružja.
Ruski ministar je takve zahtjeve SAD-a opisao nepristojnim i ciničnim s obzirom na ukrajinske napade na ruske baze bombardera sa nuklearnim oružjem tokom sukoba.
Vaš browser nepodržava HTML5
Opsežne međusobne inspekcije lokacija nuklearnog naoružanja bile su predviđene Novim sporazumom START, koji su tadašnji predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev potpisali 2010. godine.
Inspekcije su obustavljene 2020. zbog pandemije korona virusa i nikada nisu nastavljene.
U februaru 2023. godine ruski predsjednik Vladimir Putin suspendovao je učešće Moskve u sporazumu, rekavši da Rusija ne može da dozvoli inspekciju SAD-a u trenutku kada su Washington i njegovi saveznici iz NATO-a otvoreno proglasili poraz Moskve u Ukrajini kao svoj cilj.
Moskva je, međutim, naglasila da se ne povlači u potpunosti iz pakta i da će nastaviti da poštuje ograničenja nuklearnog oružja koja su postavljena ugovorom.
Novi START, posljednji preostali pakt o kontroli nuklearnog naoružanja između Rusije i SAD-a, ograničava svaku zemlju na najviše 1.550 raspoređenih nuklearnih bojevih glava i 700 raspoređenih projektila i bombardera.
Trebalo bi da istekne 2026. godine, a nedostatak dijaloga o uspostavljanju sporazuma o nasljedniku zabrinuo je zagovornike kontrole naoružanja.