Ruske vlasti su 18. avgusta saopštile da su uvele sankcije tužiocu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Karimu Kanu (Khan), koji je sredinom marta izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, prenela je agencija AFP.
Sankcije su uvedene i pojedinim britanskim zvaničnicima i novinarima.
AFP je preneo da Moskva nove sankcije opravdava "nepokolebljivom vojnom podrškom Londona" Kijevu i "agresivnom primenom (...) neprijateljske antiruske politike", posle godinu i po njene invazije na Ukrajinu.
Na spisak sankcija Rusije protiv Britanaca dodate su ukupno 54 osobe, saopštilo je u Moskvi Ministarstvo spoljnih poslova.
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan našao se na udaru Moskve još otkako je sredinom marta izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina, optužujući ruskog predsednika za ratni zločin "ilegalne deportacije" hiljada ukrajinske dece iz ratom zahvaćenih područja Ukrajine u Rusiju.
Moskva ove optužbe odbacuje, a Karim Kan je sredinom maja stavljen na listu traženih lica u Rusiji.
Pročitajte i ovo: Sud u Hagu ostaje nepokolebljiv u poternici za PutinomNa meti novih sankcija su "britanska državna sekretarka za kulturu, medije i sport Lusi Frejzer (Lucy Frazer), koja se aktivno zalaže za međunarodnu sportsku izolaciju Rusije, i zamenica britanskog ministra odbrane Anabel Goldi (Annabel Goldie), koja je odgovorna za isporuku oružja Ukrajini", navodi se u saopštenju.
Sankcionisani su i novinari Bi-Bi-Sija (BBC), Gardijana (The Guardian) i Dejli telegrafa (The Daily Telegraph), koje Moskva optužuje da su "umešani" u "širenje lažnih informacija" o Rusiji i "podršku informativnim i propagandnim aktivnostima" Kijeva.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, London je jedan od glavnih finansijskih i vojnih saveznika Kijeva, što Moskva žestoko osuđuje, pa su odnosi dve zemlje veoma zategnuti.