Ruski državljanin Jevgenij Iržanski izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da mu je 28. avgusta ukinut privremeni boravak u Srbiji.
Iržanski je u Srbiju stigao u aprilu 2022, dva meseca posle početka ruske invazije na Ukrajinu, a u Beogradu se bavi organizacijom koncerata ruskih muzičara.
Za RSE kaže da su njegov posao, ali i stavovi o invaziji na Ukrajinu verovatno razlozi zbog kojih su mu vlasti u Srbiji ukinule boravak.
"Većina ruskih muzičara čije nastupe organizujem su na crnoj listi u Rusiji i većina ih živi van Rusije jer bi, ukoliko se tamo pojave, verovatno bili zatvoreni zbog stavova o ratu i o Putinu. I moji stavovi o tome su jasni, protivim se Putinovoj politici u Rusiji i van Rusije", rekao je Iržanski.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativna agencija nisu odgovorili na hitan upit RSE o razlozima da se Iržanskom odbije privremeni boravak u Srbiji.
U odluci koja mu je uručena, kako kaže Iržanski, policija se poziva na ocene Bezbednosno-informativne agencije "da postoje bezbednosne smetnje za njegov boravak u Srbiji".
U odluci se navodi da Iržanski mora da napusti Srbiju u roku od sedam dana.
Takođe mu se zabranjuje mu se ulazak u zemlju na godinu dana.
Boravak je ukinut i njegovoj supruzi.
Jevgenij Iržanski je treći državljanin Rusije koji se protivi ratu u Ukrajini, a prema kojem vlasti u Srbiji od jula 2022. preduzimaju mere zabrane.
Antiratni aktivista i osnivač nevladinog Ruskog demokratskog društva (RDD) u Srbiji Peter Nikitin je 13. jula proveo više od jednog dana na beogradskom aerodromu zbog zabrane ulaska.
Nekoliko dana kasnije, 25. jula, drugi antiratni aktivista i osnivač RDD-a Vladimir Volohonski dobio je obaveštenje da mu je odbijen privremeni boravak u Srbiji.
Do mera protiv članova ove organizacije došlo je nakon što su Sjedinjene Američke Države 11. jula uvele sankcije protiv direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Kao jedan od razloga za sankcije, pored navoda o umešanosti u korupciju i trgovinu drogom, SAD su navele i Vulinove veze sa Rusijom.
Vladimir Volohonski Ruski antiratni aktivista kome je odbijen boravak u Srbiji: 'Ovo je politički pritisak'Rusko demokratsko društvo osudilo je odluku o ukidanju privremenog boravka Iržanskom i njegovoj supruzi.
"Radimo sa advokatom na žalbama da se ova proizvoljna i nezakonita odluka ukine, isto kao u slučaju Vladimira Volohonskog i mene", naveo je u saopštenju osnivač Ruskog demokratskog društva Peter Nikitin.
Saslušanje u policiji
Iržanski je za RSE rekao da je pre ukidanja boravka u Srbiji bio saslušavan početkom juna.
Tada ga je, kako je naveo, policija ispitivala o odnosu prema ratu, Putinu, ruskom opozicionaru Alekseju Navaljnom, ali i o vezama sa Ruskim demokratskim društvom i njegovim osnivačima u Srbiji.
"Ispitivali su me tri sata o tome šta radim ovde, šta sam radio u Rusiji, o mojim roditeljima. Pitali su me da li znam Nikitina, kada sam sa njim poslednji put razgovarao, da li sam protiv Putina, da li podržavam Navaljnog. Rekao sam - naravno da podržavam Navaljnog i naravno da se ne slažem sa politikom moje zemlje", rekao je Iržanski.
Vaš browser nepodržava HTML5
Dodao je da je učestvovao na događajima i protestima protiv rata u Ukrajini, koje su u Beogradu organizovali antiratni aktivisti.
Iržanski je najavio žalbu na odluku o ukidanju privremenog boravka.
"To će mi omogućiti da ostanem još mesec ili dva, do okončanja postupka, odnosno dok žalba ne bude odbijena ili prihvaćena. To će mi dati i vremena da razmislim šta ću dalje ili gde ću da idem. Nisam planirao da napuštam Srbiju, ovo je sada moj drugi dom. Moj jedini dom, zapravo", kaže Iržanski.
O čemu pevaju ruski bendovi u Beogradu?
Talas koncerata ruskih izvođača u beogradskom Domu omladine počeo je u decembru 2022. kada je, posle najavljene mobilizacije u Rusiji, veliki broj državljana te zemlje stigao u Srbiju.
"Sada svake nedelje imamo po nekoliko događaja različitih formata. Što se tiče koncerata, do sada ih je bilo najmanje 50", kaže za RSE Ana Gorelik, studentkinja iz Rusije koja je zadužena za komunikaciju sa ruskim organizatorima koncerata.
Ona navodi da je reč o različitim muzičkim pravcima, ali da sve izvođače povezuje odnos prema ratu.
"Svi su protiv rata, a razlikuju se samo po tome koliko glasno iskazuju neslaganje", kaže Ana Gorelik.
Većina njih se, dodaje, prošlog proleća u Rusiji našla na nezvaničnoj crnoj listi, što znači da ne mogu da nastupaju u toj zemlji.
"Nekoliko umetnika koji su nastupali u Beogradu su u Rusiji označeni i kao 'strani agenti'", navodi ona.
Dodaje da tokom njihovih koncerata "nema potrebe za antiratnim porukama sa bine, jer same pesme govore o tome".
"Čak i kada u tekstovima nema reči 'rat', te pesme govore o slobodi, ljubavi, miru. Ali tri, četiri puta sam svedočila atmosferi u kojoj je nekoliko stotina Rusa zajedno skandiralo "Je..š rat!", rekla je Gorelik.
Vaš browser nepodržava HTML5
Koncerti su u većini slučajeva rasprodati, a posećuju ih uglavnom ruski državljani između 18 i 50 godina. Gorelik kaže da do sada nije bilo publike iz Srbije.
"Ipak, situacija se polako menja. Neki mladi umetnici koji su se doselili u Srbiju počinju da pišu pesme na srpskom i privlače i domaću publiku".
Prema podacima od 15. maja ove godine, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova dostavilo RSE, u Srbiji boravi gotovo 30.000 državljana Rusije na osnovu odobrenog privremenog boravka.
Ko je Jevgenij Iržanski?
Jevgenij Iržanski rođen je u Sankt Peterburgu, a živeo je u Moskvi. Pre dve godine se sa suprugom preselio u Španiju, gde ih je i zatekao početak invazije.
"Tamo sam se družio sa prijateljima iz Ukrajine i naravno da sam ih podržavao, neki od njih imaju porodice tamo. Užasno je to što se događa".
Odlučio je da dođe u Srbiju jer je jedna od retkih zemalja za koju ruskim državljanima nisu potrebne vize.
"Plašim da se vratim (u Rusiju) zbog ove situacije, ruski mediji već pišu o meni, o stvarima kojima se bavim ovde i o mojim stavovima. A Srbija, kao zemlja pod ruskim uticajem, mi isto to radi. Ako odem, završiću u zatvoru ili će me poslati u rat".
Evropska unija je uvela više paketa sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.
Srbija se do danas nije pridružila ovim sankcijama, uprkos mnogobrojnim pozivima Brisela, i održava bliske odnose sa Moskvom.