Rusija kaže da neće prihvatiti ograničenje cijene svoje nafte

Rezervoari na naftnom terminalu Šeskaris, Novorosijsk, Rusija, 20. avgust 2015.

Rusija je navela da neće prihvatiti ograničenje cijene svoje nafte odlukom Evropske unije, Grupe sedam (G7) i Australije da cijenu ograniče na 60 dolara po barelu, što bi moglo smanjiti sredstava Moskve za finansiranje njene ofanzive u Ukrajini.

"Ne prihvatamo tu granicu" rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

On je rekao da se Moskva "pripremila" za uvođenje tog ograničenja, ali nije iznio detalje.

Istovremeno, iz kabineta ukrajinskog predsjednika je saopšteno da će ograničenje "uništiti" rusku ekonomiju.

Šef kabineta ukrajinskog predsjednika Andrej Jermak rekao je na Telegramu da bi ograničenje od 30 dolara "brže uništilo" ekonomiju Rusije.

Pročitajte i ovo: EU će ograničiti najvišu cijenu ruske nafte na 60 dolara za barel

Koalicija zapadnih zemalja, predvođena grupom G7 ekonomski najmoćnijih, dogovorila se u petak, 2. decembra da ograniči cijenu ruske morske nafte na 60 dolara bo barelu, sa ciljem da ograniči prihode zvanične Moskve i ograniči njenu mogućnost da finansira invaziju na Ukrajinu.

Ruski predsjednik Vladimir Putin i visokorangirani zvaničnici Kremlja su više puta ponovili da neće snabdijevati naftom zemlje koje implementiraju to ograničenje.

U komentarima objavljenim na Telegramu 3. decembra, ruska ambasada u Sjedinjenim Američkim Državama je kritikovala, kako kažu, "preoblikovanje" principa slobodnog tržišta te istakla da će potražnja za naftom i dalje opstati uprkos najavljenim mjerama.

Pročitajte i ovo: Evropske razlike oko ograničenja cijene ruske nafte

"Ovakvi koraci će neminovno rezultirati povećanom nesigurnošću i nametanjem viših cijena za potrošače sirovih materijala", naveli su iz ambasade.

"Nezavisno od trenutnih koketiranja sa opasnim i nelegalnim instrumentima, uvjereni smo da će ruska nafta i dalje biti tražena", poručeno je putem Telegrama.

Ograničenje cijene će dozvoliti državama van Evropske unije da uvoze sirovu rusku naftu morskim putem, ali će zabraniti brodarskim i osiguravajućim kompanijama da rukuju ruskom naftom širom svijeta – osim ako nije prodata za cijenu ispod dogovorenog limita.

Pročitajte i ovo: Ograničenje cijene ruske nafte bi 'štetno' djelovalo na svjetsko tržište

Cijena Ural sirove nafte, glavne vrste koju prodaje Rusija, jeste promjenljiva, ali se trgovalo njome na oko 65 dolara po barelu prethodnih dana, dok su se ambasadori Evropske unije sastali da razgovaraju o nivou ograničenja.

Postoji veliki rizik za globalno tržište nafte od gubitka velikih količina sirove nafte iz Rusije, drugog svjetskog proizvođača ovog energenta.

To bi moglo povećati cijene benzina širom svijeta, što je izazvalo politička previranja za mnoge lidere.

Evropa je već zaglibila u energetsku krizu, s vladama koje se suočavaju s protestima zbog neprekidnog rasta troškova života, dok su zemlje u razvoju još osjetljivije na promjene u troškovima energije.

Izvor: Reuters, AFP