Putin profitira od globalnog oslanjanja na rusko nuklearno gorivo

Temelin nuklearna elekrana u Češkoj

Sjedinjene Države i evropski saveznici uvoze ogromne količine nuklearnog goriva iz Rusije, što Moskvi donosi stotine miliona dolara prihoda, piše Associated Press.

Prodaja, koja je legalna i nije sankcionisana, izazvala je uzbunu stručnjaka za neproliferaciju i zvaničnika koji kažu da uvoz pomaže u finansiranju razvoja moskovskog nuklearnog arsenala i komplikuje napore da se smanje sposobnosti Rusije za vođenje rata.

Ovisnost o ruskim nuklearnim proizvodima, koji se uglavnom koriste za gorivo za civilne reaktore, ostavlja SAD i saveznike otvorenim za nestašicu energije ako ruski predsjednik Vladimir Putin prekine isporuke.

Pročitajte i ovo: Putin opet zvecka nuklearnim oružjem

Rusija je prodala oko 1,7 milijardi dolara nuklearnih proizvoda kompanijama u SAD-u i Evropi, prema trgovinskim podacima i stručnjacima. Kupovine su se dogodile nakon što je Zapad uveo stroge sankcije Moskvi zbog invazije na Ukrajinu 2022. godine, blokirajući uvoz ruskih osnovnih namirnica kao što su nafta, gas, votka i kavijar.

Međutim, Zapad nije bio voljan da sankcioniše ruski nuklearni izvoz, jer oni igraju ključnu ulogu u održavanju reaktora. Rusija je prošle godine opskrbila američku nuklearnu industriju sa oko 12 posto uranijuma, prema podacima američke Uprave za energetske informacije. Evropa je izvijestila da će oko 17 posto uranijuma 2022. godine dobiti iz Rusije.

Pojedine evropske zemlje poduzele su korake da smanje upotrebu ruskog uranijuma. Švedska je na početku ruske invazije na Ukrajinu odbila da kupi nuklearno gorivo iz Rusije. Finska je odustala od dogovora sa Rosatomom o izgradnji nove nuklearne elektrane. Češka također nastoji da se u potpunosti odvikne od ruskih zaliha, kao i Slovačka i Bugarska.

Francuska koja je prošle godine povećaka uvoz iz Rusije nije izrazila spremnost da zatvori ovaj priliv nuklearnog goriva. Mađarska koja održava bliske veze s Rusijom, u potpunosti ovisi o Moskvi u obezbjeđivanju goriva za svoju nuklearnu elektranu s četiri reaktora. Planira da to postrojenje proširi za dva reaktora Rosatoma, projekat koji se finansira kreditnom linijom od deset milijardi eura ruske banke.

Pročitajte i ovo: Zašto svijet nikada nije bio manje siguran?

Očekuje se da će oslanjanje na nuklearnu energiju rasti kako nacije budu prihvatale alternative fosilnim gorivima. Nuklearne elektrane ne proizvode emisije, iako stručnjaci upozoravaju da nuklearna energija nosi rizik od otapanja reaktora i izazova kako sigurno skladištiti radioaktivni otpad. Oko 60 reaktora je u izgradnji širom svijeta, a još 300 je u fazi planiranja.

Mnoge od 30 zemalja koje proizvode nuklearnu energiju u oko 440 elektrana, uvoze radioaktivne materijale iz ruske državne energetske korporacije Rosatom i njenih podružnica. Rosatom je vodeći u svijetu u obogaćivanju uranijuma, a treći je po proizvodnji uranijuma i proizvodnji goriva, prema godišnjem izvještaju za 2022. godinu.

Ukrajinski zvaničnici su molili svjetske lidere da sankcionišu Rosatom kako bi prekinuli jedan od posljednjih značajnih izvora finansiranja Moskve i kaznili Putina zbog pokretanja invazije.

Izvor: Associated Press

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.