Pišu: Sibirske realnosti RSE-a
Porodica Valerija Golubkina prvi put ga je videla na sudu na dan kada je proglašen krivim za izdaju i osuđen na 12 godina zatvora, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Njegova supruga Svetlana Golubkina nosila je majicu s natpisom: "Valerije Nikolajeviču! Uz tebe smo. Istina je na našoj strani."
"Borićemo se za njega. Ovo je ponovo kao 1937. u Rusiji", rekla je ona novinarima posle izricanja presude, misleći na nameštene presude za izdaju tokom Velikog terora diktatora Josifa Staljina. "Moj muž ne odustaje, ne priznaje krivicu. Ne odustajemo ni mi."
Golubkina je rekla da je publicitet jedina nada porodice da obezbedi oslobađanje njenog muža "pre nego što umre".
"Samo iznošenje istine!", rekla ona.
Golubkin je jedan od više od 30 naučnika koji su u Rusiji optuženi za izdaju otkako je bivši operativac KGB-a Vladimir Putin došao na vlast pre više od 20 godina. Štaviše, broj pokrenutih slučajeva za izdaju ove godine u Rusiji je naglo porastao. U 2023. godini pokrenut je najmanje 21 predmet, pet puta više nego u istom periodu prošle godine.
U najistaknutijem slučaju opozicioni političar Vladimir Kara-Murza osuđen je u aprilu na 25 godina zatvora, pri čemu je lavovski deo kazne – 18 godina – rezultat optužbe za "izdaju države". U mnogim slučajevima, osumnjičeni su uhapšeni, osuđeni i zatvoreni u gotovo potpunoj tajnosti.
'On neće izdržati'
Posle suđenja iza zatvorenih vrata, Moskovski gradski sud je 26. juna presudio da je 71-godišnji profesor aerohidrodinamike kolegama iz Evropske unije dao tajne informacije o hipersoničnoj letelici u okviru zajedničkog projekta za razvoj civilnih putničkih aviona bržih od zvuka koji je počeo 2014.
Golubkin negira optužbe. On kaže da nije imao pristup tajnim materijalima; da nije učestvovao u prikupljanju informacija koje su razmenjene tokom projekta; i da su ruske bezbednosne agencije pregledale i odobrile sve poslate materijale.
Njegov nadzornik u Centralnom aerohidrodinamičkom institutu (CAGI) u Moskovskom institutu za fiziku i tehnologiju (MIPT) Anatolij Gubanov takođe je uhapšen u vezi s ovim slučajem.
Kazna od 12 godina bila najmanje što je sudija Vitalij Belicki mogao da izrekne, pošto je vlada u aprilu povećala maksimalnu kaznu za izdaju na 25 godina, rekla je Golubkinova advokatica Marija Ejsmont.
Više od dve godine koliko je Golubkin proveo u pritvoru biće oduzeto od kazne, odlučio je sud.
"On neće izdržati 12 godina u zatvoru strogog režima", rekla je Golubkinova ćerka Ljudmila za RSE. "Ima 71 godinu, rak u remisiji. Proveo je više od dve godine u pritvoru, gde su mu se problemi s očima toliko pogoršali da mu je sada potrebna operacija. Niko ga tamo nije lečio."
'Rešetke za njihove epolete'
Projekat HEXAFLY-INT o kojem je reč u ovom slučaju započet je 2014. Detaljno je opisan na sajtu CAGI-ja, gde je o njemu izdato više od deset saopštenja za javnost. Reč je o međunarodnom nastojanju da se "ispita eksperimentalna letelica brzine oko sedam maha kako bi se proverio njen potencijal za visoku aerodinamičku efikasnost tokom slobodnog leta uz garantovanje velike unutrašnje zapremine", navodi se na sajtu.
Evropska unija je obezbedila pet miliona evra od skoro 12 miliona evra budžeta projekta. Projekat je koordinisala Evropska svemirska agencija. Aktivnosti u vezi s njim su završene u septembru 2019.
"Projekat je istraživao razvoj civilnog aviona na bazi vodoničnog goriva", rekla je Ljudmila Golubkina i dodala da bi takav avion u teoriji mogao da leti između Tokija i Brisela oko dva sata.
Učešće Rusije u projektu odobrile su brojne ruske vladine agencije, uključujući Ministarstvo industrije i trgovine.
Golubkin, ugledni profesor i istraživač s više od 130 akademskih publikacija i brojnim državnim nagradama, uhapšen je u aprilu 2021. i optužen za izdaju.
"Moj otac nije prikupljao informacije za izveštaje (CAGI-ja)", dodala je Golubkina. "On je samo pomogao u njihovom sastavljanju. Uključio se u projekat 2018. kada ga je njegov šef Gubanov zamolio da pomogne u priređivanju i formatiranju izveštaja o radu koji su po ugovoru morali da obave istraživači CAGI-ja."
Golubkin nikada nije imao bezbednosnu dozvolu za pristup poverljivim dokumentima.
"Iz pritvora je napisao: 'Nije bilo nikakvog krivičnog dela ni u jednom od mojih postupaka, jer su podaci iz projekta i njegovi rezultati od početka bili javno dostupni i namenjeni za zajedničku upotrebu svih partnera u projektu'", rekla je Golubkina.
Golubkinove kolege iz CAGI-ja rekle su za RSE da veruju da on nije učinio ništa loše.
"Sve su to laži", rekao je jedan kolega, koji je tražio da ne bude identifikovan iz straha od posledica. "Kao prvo, uporno su ga zvali da učestvuje u projektu. Nadležni su proverili o kakvom avionu je reč i da li treba da učestvujemo. Na kraju su dali zeleno svetlo."
Kolega je dodao da su sve izveštaje – "bukvalno, svaku stranicu" – proverile ruske bezbednosne službe i da "nisu pronađene nikakve državne tajne".
"Zato je dozvoljeno da budu poslati", dodao je on.
On je takođe spekulisao da bi slučaj protiv Golubova mogao da bude rezultat konkurencije između CAGI-a i ruske svemirske agencije Roskosmos.
"Institut i Roskosmos su direktni konkurenti, a slučaj je otvoren 2021. kada je na čelu Roskosmosa bio Dmitrij Rogozin", rekao je kolega, misleći na direktora čiji je mandat bio praćen optužbama za korupciju i kojeg je Putin razrešio s funkcije prošlog jula. "Ko ima koristi od uklanjanja rivala za najveće državne ugovore i veliki državni novac?"
Svetlana Golubkina je rekla da je kompjuter njenog supruga, sa svim njegovim istraživanjima o hipersoničnom letu, zaplenjen u prvom pretresu njihovog doma 2020. godine.
Drugi kolega, koji je takođe tražio da se njegovo ime ne objavljuje , rekao je da je slučaj pokrenut isključivo zato što državni istražitelji "nisu imali dovoljno (zatvorskih) rešetaka za svoje epolete".
"Oni sami priznaju da njihovi šefovi traže slučajeve na osnovu određenih članova (Krivičnog zakonika)", rekao je drugi kolega. "Inače nema bonusa ili unapređenja. A gde da nađete te slučajeve? Morate da ih izmislite."
Tačna priroda optužbi protiv Golubkina ostaje nepoznata jer je sudski postupak vođen iza zatvorenih vrata, a spisi zapečaćeni. Golubkinovim advokatima je zabranjeno da govore o detaljima slučaja, ali je Ejsmont rekao da se u zapečaćenim dokumentima ne spominju "tajni materijali, kojima Golubkin ni u kom slučaju nije imao pristup".
Glavnom istražitelju, tužiocu i sudiji u Golubkinovom slučaju nisu nepoznate politički obojene presude s velikim kaznama.
Istražitelj Anton Čaban sastavio je slučajeve izdaje protiv nekoliko istaknutih naučnika, uključujući protiv fizičara Viktora Kudravceva i Romana Kovaljova.
Tužiteljica Gulčehra Ibragimova bila je uključena u krivično gonjenje naftnog tajkuna Mihaila Hodorkovskog 2010. godine, koji je tada već bio u zatvoru pošto je osuđen na devet godina zbog optužbi za utaju poreza 2005. godine. Proces protiv Hodorkovskog se naširoko smatrao odmazdom zbog njegove političke aktivnosti.
Sudija Belicki je bio jedan od sudija na suđenju Kara-Murzi.