U ruskom zračnom napadu na Zaporožje uništena klinika, najmanje šestero mrtvih

Spasioci rade nakon ruskog napada na kliniku u Zaporožju 10. decembra.

Broj poginulih u ruskom napadu na kliniku u južnom gradu Zaporožju popeo se na šest, izvijestila je rano 11. decembra ukrajinska Državna služba za vanredne situacije, dodajući da su najmanje 22 osobe ranjene i da su spasilačke operacije još u toku.

Rusija je pojačala svoje napade bespilotnim letjelicama i projektilima na ukrajinske gradove i energetsku infrastrukturu početkom zime, dok se brojčano nadjačane ukrajinske snage bore da zaustave upornu, ali stalnu rusku ofanzivu na istoku.

Guverner regije Zaporožja Ivan Fedorov rekao je na Telegramu da su dvije žene izvučene ispod ruševina preko noći i da se trenutno nalaze u bolnici, dodajući da se vjeruje da su četiri osobe još uvijek ispod ruševina zgrade uništene u raketnom napadu.

Raketni udar gađao je centar grada, saopštilo je Tužilaštvo i dodalo da je uništena zgrada u kojoj se nalazi privatna klinika i obližnji kafić. Udarni talas i krhotine oštetili su nekoliko višespratnih stambenih zgrada i vozila, navodi se u saopštenju.

Zaporožje je redovno na meti ruskih raketa i dronova. U napadu na grad 6. decembra ubijeno je 10 ljudi.

Predsjednik Volodimir Zelenski je 10. decembra pozvao saveznike Kijeva da obezbijede još 10-12 sistema protuzračne odbrane Patriot za koje je rekao da su potrebni za potpunu zaštitu ukrajinskog neba.

Reuters je 11. decembra citirao dva izvora koji su rekli da se tokom svog prvog sastanka s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom nakon izbora, Zelenski zalagao za sigurnosne garancije za Ukrajinu u bilo kakvim pregovorima o okončanju rata s Rusijom.

Domaćin sastanka 7. decembra u Parizu bio je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

I Ukrajina i Rusija nastoje ojačati svoju pregovaračku poziciju uoči Trumpovog početka drugog mandata u januaru.

Trumpova tvrdnja da će zaustaviti gotovo trogodišnji rat za "24 sata" podigla je uzbunu u Ukrajini da će Kijev biti prisiljen da ustupi velike dijelove teritorije u zamjenu za mir.

Poljski premijer Donald Tusk, glasni pristalica Kijeva u njegovoj borbi protiv sveobuhvatne invazije Rusije, rekao je 10. decembra da bi mirovni pregovori mogli početi "na zimu", dok se Varšava priprema da preuzme rotirajuće predsjedavanje Evropskom unijom 1. januara.

"Naše predsjedništvo će imati, između ostalog, zajedničku odgovornost za oblik političkog krajolika, za to kako će situacija izgledati vjerovatno tokom pregovora koji će, možda – ovdje još uvijek postoje znakovi pitanja – početi u zimu ove godine", rekao je Tusk.

Pročitajte i ovo: SAD pozajmljuju Ukrajini 20 milijardi dolara pre odlaska Bidena

Tramp je 9. decembra ugostio mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je ponovio svoje komentare naklonjene Rusiji. Mađarski lider je pozvao na mirovne pregovore i protivio se vojnoj pomoći Kijevu i povezanim sankcijama Moskvi.

Ministarstvo odbrane Rusije je 11. decembra saopštilo da su njegovi sistemi protivvazdušne odbrane oborili 14 ukrajinskih dronova iznad Brjanske oblasti, koja se graniči sa Ukrajinom. Guverner Brjanska Aleksandar Bogomaz rekao je da se proizvodni pogon zapalio, ne navodeći ime.

Ukrajina je posljednjih mjeseci pojačala svoje napade dronovima i projektilima na vojne ciljeve unutar Rusije, uglavnom gađajući skladišta goriva, aerodrome i pomorska postrojenja.

Zelenski je 10. decembra objavio da je Ukrajina uspješno testirala novi tip projektila, ne navodeći detalje.