Nafta prekrila desetine kilometara ruske obale posle potonuća tankera

Ptica u naftnoj mrlji u gradu Anapa na ruskoj obali Crnog mora 17. decembra 2024.

Desetine kilometara obale Crnog mora u ruskom Krasnodarskom kraju prekriveno je mazutom, izvestile su u utorak lokalne vlasti i stanovnici, pošto su dva tankera teško oštećena tokom oluje u Kerčkom moreuzu.

Regionalni guverner Veniamin Kondratjev rekao je da su ekipe za čišćenje poslate u oblast nakon što su jaki vetrovi pomogli da se velike količine prosute nafte prošire duž obale, što je izazvalo zabrinutost zbog moguće ekološke katastrofe u Crnom moru, preneo je Ruski servis RSE.

Fotografije i video snimci na društvenim mrežama prikazuju divlje životinje prekrivene tamnom tečnošću, kao rezultat incidenta u nedelju s dva tankera koji su prevozili hiljade tona mazuta, goriva lošeg kvaliteta.

Incidenti s tankerima dogodila su se u ekološki osetljivim vodama kod obale ukrajinskog poluostrva Krim, koji je Rusija nelegalno anektirala 2014.. Jedan od tankera se navodno prevrnuo i prepolovio tokom jakog nevremena. Veruje se da su nesreću izazvali talasi visoki do četiri metra, koji se smatraju opasnim za takva plovila.

Dok se nafta širi morem i obalama koje su uobičajena destinacija Rusa za letnji odmor, sve je više izveštaja o degradaciji životne sredine.

Lokalni stanovnici su na mrežama ukazali na strašno stanje obale, s pticama prekrivenim naftom koje ne mogu da lete i psima lutalicama prekrivenim mazutom dok lutaju obalom.

Takođe su primetili snažan miris nafte u vazduhu, a mnogi su se žalili na mučninu i iritaciju kože i očiju.

Skoro 300 ljudi, uključujući volontere i tešku opremu, radi na minimiziranju posledica nesreće, rekli su zvaničnici.

Dve opštine imaju organizovane operativne štabove za čišćenje. Ekolozi, međutim, upozoravaju da je količina izlivene nafte možda već prevelika.

Pročitajte i ovo: Ekolozi upozoravaju na katastrofu posle incidenta s ruskim tankerima u Kerčkom moreuzu

Predsednik pomorskih sindikata u regionu Leonid Glušak rekao je za portal Kedr da je ogromna količina mazuta već procurila u more, pogoršavajući ekološku katastrofu.

Prema rečima Glušaka, tankeri Volgonjefta, namenjeni za rečna putovanja, nisu adekvatni za plovidbu otvorenim morem kao što je Kerčki moreuz.

Rusija koristi takozvanu flotu tankera u senci – grupu starih, neosiguranih tankera – za zaobilaženje sankcije Zapada uvedene zbog invazije na Ukrajinu. Loše stanje tih brodova izazvalo je zabrinutost zbog ekoloških katastrofa.

Vlasti su pokrenule krivične istrage o nesreći, za koju je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio da bi se mogla ponoviti u drugim delovima Evrope.

"Naše more se suočava sa još jednom ekološkom katastrofom koju je izazvala Rusija. Ali postoje još veći i opasniji ruski tankeri koji plove vašim morima. Zaustavljanje te flote ne znači samo prekid finansiranja Rusije za rata – već i zaštitu prirode", rekao je on u utorak na mreži X.