Rusija i Kuba potpisale sporazume o ekonomskoj saradnji

Ruska fregata Admiral Gorškov uplovljava u luku Havana, 24. jun 2019.

Ruski zvaničnici i poslovni lideri potpisali su više ugovora sa kubanskim kolegama na forumu u Havani ove sedmice, dogovorivši se da rade zajedno na povećanju proizvodnje šećera i ruma, snabdevanju pšenicom i sirovom naftom na ostrvu kojim upravljaju komunisti, i obnovi turističkih objekata koji se urušavaju.

Dugogodišnji politički saveznici – oba pod američkim sankcijama - nastoje da učvrste ekonomske veze olakšavanjem trgovine i investicija.

"Sporazumu predstavljaju prekretnicu u istoriji naših bilateralnih i poslovnih veza", rekao je Rikardo Kabrisas, kubanski ministar spoljne trgovine, u govoru na zatvaranju foruma u petak, 19. maja.

To uključuje ugovor za ruski Prodintorg o isporuci pšenice kubanskom državnom Alimportu, čiji je cilj "garantovanje stabilnosti" u snabdevanja kubanskog stanovništva, navodi se u dokumentu kubansko-ruskog poslovnog komiteta u koji je Rojters imao uvid.

Još jedan sporazum će stvoriti tržište za rusku robu na Kubi, uključujući hranu i potrepštine za dom, pod nazivom Rusmarket, što će takođe podstaći razvoj direktnijih puteva za transport između dve zemlje, navodi se u dokumentu.

U trećem sporazumu se ističe namera Rusije i Kube da ožive oronulu turistički kompleks Tarara, čije su bele peščane plaže samo nekoliko minuta od Havane "idealne za uživanje u okeanu, pecanje i ronjenje", kako se navodi u dokumentu.

Zamenik ruskog premijera za turizam, sport, kulturu i komunikacije Dmitrij Černišenko objavio je u petak naredbu predsednika Rusije Vladimira Putina da se do jula vrate redovni letovi između dve zemlje, koji su suspendovani od marta 2022. zbog sukoba u Ukrajini.

Ove nedelje su objavljen i sporazum koji ima za cilj razvoj rusko-kubanske kompanije za proizvodnju ruma, koja bi nastojala da poveća izvoz ovog cenjenog kubanskog pića.

Rusija je takođe obezbedila sredstva, znanje i tehnologiju za ponovno pokretanje čeličane na Kubi za snabdevanje građevinskog materijala na ostrvu, prema izveštajima kubanskih državnih medija.

Najviši ruski poslovni lideri pohvalili su Kubu ranije ove nedelje zato što je otvorila vrata njihovim investitorima i pružila im "preferencijalni tretman", uključujući oslobađanje od carina, dugoročne ustupke na zemljište i lakoću u repatrijaciji profita.

Više od 150 ruskih biznismena prisustvovalo je forumu u Havani, navode kubanski zvaničnici.

Pročitajte i ovo: Lavrov u Havani kako bi ojačao podršku među najbližim saveznicima Rusije


Sporazum o šećeru



Rusija je ove nedelje takođe obećala da će pomoći u oživljavanju nekada hvaljene industrije šećera na Kubi, koja je skoro propala poslednjih godina pošto je njena proizvodnja pala na istorijski minimum.

Aleksandar Bogatir iz ruske kompanije Progres Agro, rekao je Rojtersu na marginama foruma da će njegova firma i kubanska državna kompanija za proizvodnju šećera Azcuba osnovati zajedničko preduzeće već sledeće godine za remont zastarele "urugvajske" šećerane u provinciji Sankti Spiritus .

Kompanija se nada da će na kraju izvoziti čak 150 hiljada tona šećera godišnje, što je trećina ovogodišnjeg cilja na nivou cele zemlje.

"Kuba je nekada bila jedan od najvećih proizvođača (šećera) na međunarodnom tržištu i sa ovim projektom, radeći zajedno, nadamo se da ćemo postepeno podizati nivoe proizvodnje", rekao je Bogatir.

Bilateralna trgovina između Kube i Rusije dostigla je 450 miliona dolara 2022. godine, što je tri puta više nego 2021, i porasla na 137,6 miliona dolara u prva četiri meseca 2023. godine, saopštili su ruski zvaničnici.

Izvor: Reuters