Ruski poslanici odobrili su nacrt zakona koji kriminalizuje distribuciju "lažnih vesti" o vojnim operacijama Moskve usled invazije na Ukrajinu.
Predlog zakona, koji je usvojen 4. marta, biće dodat kao poseban član Krivičnom zakoniku kako bi se "sprečilo diskreditovanje oružanih snaga Ruske Federacije tokom njihovih operacija i zaštite interesa Ruske Federacije i njenih građana".
Novi zakon predviđa kazne do 10 godina zatvora za pojedince koji su osuđeni za ovo delo.
Kazna za distribuciju "lažnih vesti" o ruskoj vojsci koje dovode do "teških posledica" biće i do 15 godina zatvora.
Protivzakonito je i "upućivanje poziva protiv angažovanja ruskih trupa za zaštitu interesa Rusije" ili "diskreditacija takvog angažmana" uz moguću kaznu do tri godine zatvora. Ista odredba važi i za pozive na sankcije Rusiji.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada ruske vlasti pojačavaju pritisak na nezavisne medije, preteći im zbog izveštavanja o invaziji na Ukrajinu i otporu ukrajinskih snaga.
Pročitajte i ovo: Blokirani sajtovi Radija Slobodna Evropa u RusijiRuski regulator za medije Roskomnadzor naredio je medijima širom zemlje da objavljuju samo informacije dobijene od zvaničnih izvora.
Takođe, zabranjuje se nazivanje ruskih akcija invazijom ili ratom. Umesto toga, Moskva insistira da se one nazivaju "specijalne vojne operacije".
Ruski medijski regulator saopštio je 4. marta da je "ograničio" pristup sajtovima nezavisnih medija.
Na ovaj način, Moskva je onemogućila građanima u Rusiji pristup spoljnim informacijama o invaziji na Ukrajinu.
Više sajtova, uključujući i Radio Slobodna Evropa (RFE/RL), blokirani su u noći između 3. i 4. marta, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Pročitajte i ovo: Putinov rat kod kuće za potpuno jednoumlje o ratu u UkrajiniHiljade građana Rusije su od početka invazije na Ukrajinu izašli su na proteste u brojnim gradovima tražeći prekid rata.
Više od 4.000 ljudi je privedeno na protestima, prema informacijama organizacije za zaštitu ljudskih prava OVD-Info.
Vaš browser nepodržava HTML5