Rusija širi saradnju s jemenskim Hutima u suprotstavljanju Zapadu

Pristalice Huta održavaju skup u Sani, glavnom gradu Jemena, koji je pod kontrolom pobunjenika, Sani.

Pišu: Kian Sharifi i Current Time

Jemenski pobunjenici Huti već više od godinu dana napadaju međunarodne brodove i pucaju na američke pomorske snage u Crvenom moru.

Rakete i dronovi Huta poremetili su ključnu globalnu trgovačku rutu i izazvali odmazde Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.

Sada američki mediji navode da Rusija pomaže pobunjenicima u odabiru ciljeva — većinom trgovačkih brodova u vlasništvu ili pod upravom zapadnih kompanija, ili brodova koji plove prema ili idu iz Izraela.

Stručnjaci kažu da Rusija širi saradnju s Hutima, koje SAD označava kao terorističku organizaciju i koju podržava Iran, uključujući dijeljenje obavještajnih podataka, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Moskva bi čak mogla osigurati Hutima napredno naoružanje kao odgovor na to što Vašington olakšava korištenje američkog oružja Ukrajini.

Pročitajte i ovo: Rusko balansiranje između koristi i rizika na nestabilnom Bliskom istoku

"To šalje poruku Sjedinjenim Državama da Rusija može učiniti život vrlo teškim ako to želi, i to je prilično otvorena prijetnja koja se može tumačiti kao odmazda za pomoć Vašingtona Ukrajini", rekao je Colin Clarke, direktor politike i istraživanja u njujorškoj obavještajnoj konsultantskoj grupi Soufan Group.

Neprijatelj mog neprijatelja

Huti tvrde da su njihovi napadi na zapadne i izraelske mete u Crvenom moru odgovor na razorni jednogodišnji rat Izraela u pojasu Gaze.

Pobunjenici su obećali da će nastaviti napade, uključujući direktne raketne i napade dronovima na Izrael, dok se ne postigne prekid vatre u palestinskoj enklavi.

Rat u Gazi suprotstavio je Izrael iranskoj takozvanoj osi otpora, labavoj mreži državnih i nedržavnih aktera koji uključuju Hute, Hamas, Hezbollah i šiitske milicije u Iraku i Siriji.

Stručnjaci kažu da podrška Rusije jemenskim pobunjenicima odgovara narativima Kremlja o suprotstavljanju Zapadu i osnaživanju oružanih grupa protivnika Zapada na globalnom nivou.

"Kremlj je zainteresovan za prijatelje koji mogu testirati živce neprijatelja Moskve u Crvenom moru ili bilo gdje na Bliskom istoku", rekao je za Current Time Ruslan Sulejmanov, akademik i stručnjak za orijentalne studije.

On je dodao da Rusija također želi biti viđena kako podržava svaku grupu koja se "suprotstavlja Zapadu".

Požari na naftnom tankeru Sounion u Crvenom moru nakon što su ga 25. avgusta pogodili Huti.

Američki mediji i obavještajni izvori posljednjih mjeseci navode da Rusija dostavlja Hutima obavještajne podatke, uključujući satelitske snimke, za napade na trgovačke brodove u Crvenom moru.

Od jula, izvještaji su sugerisali da je Kremlj čak zaprijetio transferom protubrodskih raketa Hutima, ali su Sjedinjene Države i Saudijska Arabija uspjeli da odvrate Rusiju od tog poteza.

Stručnjaci upozoravaju da bi situacija mogla da se promijeni nakon što je Vašington, prema izvještajima od 17. novembra, dozvolio Ukrajini da koristi američke raketne sisteme dugog dometa ATACMS za udare unutar Rusije.

"Razmatranje Rusije da naoruža Hute direktno je povezano sa percepcijom (ruskog predsjednika) Vladimira Putina da SAD eskaliraju sukob sa Rusijom postepenim ublažavanjem ograničenja na korištenje američkog oružja u Ukrajini", rekao je Kenneth Katzman, bivši viši analitičar za Bliski istok u američkom Kongresu.

Pored ometanja brodskog saobraćaja u Crvenom moru, izvještaji navode da Rusija koristi Hute za regrutaciju boraca iz Jemena kako bi se pridružili ratu u Ukrajini. Moskva također osigurava da ruski brodovi mogu bezbjedno prolaziti Crvenim morem.

Huti kontrolišu sjeverozapad Jemena i obalu Crvenog mora od izbijanja razornog građanskog rata 2014. godine.

Dobit za jemenske pobunjenike

Stručnjaci kažu da Huti mogu značajno profitirati jačanjem odnosa s Rusijom.

Clarke iz Soufan Groupa ističe da ruski obavještajni podaci pomažu pobunjenicima da preciznije ciljaju zapadne brodove u Crvenom moru, pokazujući da Huti nisu "nekontrolisana banda terorista."

"Naprotiv, oni su racionalni akteri, veoma sposobna organizacija koja postaje sve značajniji igrač na Bliskom istoku i to na asimetričan način", dodao je Clarke.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei tokom susreta u Teheranu, novembar 2017.

Iran je glavni vojni saveznik Huta, dostavljajući im oružje i komponente za rakete, prema američkim obavještajnim podacima.

Stručnjaci smatraju da bi Huti značajno profitirali od ruske raketne tehnologije, za koju Katzman kaže da je "daleko preciznija i efikasnija" od oružja koje im Iran trenutno dostavlja.

To bi moglo smanjiti zavisnost grupe od Irana, saveznika Rusije.

"Rusko oružje moglo bi čak omogućiti Hutima da uspješno napadnu američke i savezničke ratne brodove, što bi moglo značajno eskalirati sukob u Crvenom moru, ukoliko Huti zaista pogode američki ratni brod", upozorio je Katzman.