Aktivisti neformalnog udruženja "Rusi, Ukrajinci, Belorusi i Srbi zajedno protiv rata" sa maskama i transparentima razorenih gradova u Ukrajini ispred ruske novogodišnje jelke u centru Beograda. "Na ovaj način podsećamo na zločine i razaranje koje vrši ruska vojska", poručili su aktivisti.
Jelka je polovinom decembra 2022. postavljena u Knez Mihailovoj ulici u sklopu novogodišnjeg festivala, koji je podržala ambasada Rusije u Beogradu.
Na postolju jelke istaknuto je da poklon dolazi od Vlade Moskve i Sektora za spoljnu ekonomiju i međunarodne odnose tog grada.
Aktivisti su performansom ukazali na cinizam ruskog poklona Srbiji u jeku agresije na Ukrajinu, ali i podsetili na zločine i razaranje koje vrši ruska vojska. Oni su ranije osudili postavljanje jelke kao sredstvo ruske propagande i zatražili da bude uklonjena u znak pijeteta prema žrtvama agresije.
Aktivisti su naveli da "stotine ubijene ukrajinske dece nisu dočekali radost novogodišnjih praznika", kao i da su milioni Ukrajinaca u mraku i bez grejanja proslavili Božić i dočekali novu 2023. godinu, zbog ruske kampanje uništavanja elektroenergetskog sistema njihove zemlje.
Maske su na kraju performansa okačili na rusku jelku, a transparente sa nazivima razorenih ukrajinskih gradova su ostavili ispod nje, kao poklone.
Performans predstavlja i omaž "Partiji mrtvih", političkom i umetničkom projektu koji je osnovan 2017. godine u Sankt Peterburgu. "Partiju" vodi grupa anonimnih umetnika koji se kriju iza maski lobanja, a neki od njih su bliski poznatoj art grupi "Što delat?".
Od početka ruske agresije na Ukrajinu grupa anonimnih umetnika iz Rusije održala je više antiratnih performansa i protestnih akcija protiv politike ruskog predsednika, zbog čega su progonjeni u Rusiji.
Uz jelku se u centru Beograda nalaze i tradiocionalne novogodišnje drvene kućice koje nude ruske suvenire, hranu i čajeve.
Ruski suveniri, uz majice sa simbolima ruske agresije na Ukrajinu.
Ruska invazija na Ukrajinu je 24. februara 2022. pokrenula jedan od najsmrtonosnijih evropskih sukoba od Drugog svetskog rata. Vlasti u Beogradu podržale su nekoliko rezolucija Ujedinjenih nacija koje osuđuju rusku agresiju, ali odbijaju da se priključe sankcijama koje je Zapad uveo Moskvi.