Amadea je 325 miliona dolara vrijedna superjahta, usidrena u američkoj luci San Diego, koju je američka vlada zaplijenila kao vlasništvo sankcionisanog ruskog milijardera Sulejmana Kerimova.
Sada još jedan ruski tajkun na američkom saveznom sudu pokušava da vrati luksuzni brod, tvrdeći da je on pravi vlasnik Amadee, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Federalni sud u Menhetnu 10. januara bi trebalo da održi inicijalni sastanak prije suđenja u građanskoj tužbi američke vlade protiv Amadee, za koju je Eduard Hudainatov, bivši izvršni direktor ruskog državnog naftnog giganta Rosnefta, podnio vlasnički zahtjev.
FBI u svojoj izjavi opisuje Hudainatova kao zastupnika koji se koristi za prikrivanje Kerimovog vlasništva, a centralno pitanje u postupku biće utvrđivanje ko je od njih dvojice stvarni vlasnik luksuznog broda.
Hudainatovu je inače sankcije uvela Evropska unija, ali ne i SAD, a sumnja se da Amadea nije jedina superjahta čiji je on vlasnik samo "na papiru". On takođe tvrdi da posjeduje jahtu Šeherezada vrijednu 700 miliona dolara, zaplijenjenu u Italiji, za koju ruski opozicioni aktivisti tvrde da je stvarno vlasništvo ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Osim toga, 63-godišnji tajkun kaže da posjeduje Polumjesec (Crescent, na engleskom), superjahtu od 135 metara koja je opisana kao Šeherezadin "sestrinski brod". Ta je jahta zaplijenjena u Španiji i navodno pripada sadašnjem izvršnom direktoru Rosnefta Igoru Sečinu, koji je blizak Kremlju.
Portparol kompanije Vermilion Advisors, američke firme za strateške komunikacije koju je angažovao Hudainatov, rekao je za RSE da je njihov klijent pravi vlasnik sve tri zaplijenjene superjahte.
Taj slučaj razultat je pojačanog nastojanja Sjedinjenih Država i članica Evropske unije da se, zbog agresije Rusije na Ukrajinu, kazni ruska vladajuća elita, ciljanjem na imovinu koju kontrolišu na Zapadu - često preko složenih pravnih struktura i posrednog vlasništva.
Nesankcionirani vlasnik samo 'na papiru'
Amadea je predata američkim vlastima u junu 2022. nakon sudske odluke u Fidžiju, gdje je bila zaplijenjena dva mjeseca ranije. Transportovana je u San Diego, gdje se i dalje nalazi.
Brod je opisan na web stranici SuperYachtFan kao "jedna od najvećih jahti na globalnom nivou" sa "neupredivim luksuzom i udobnošću za do 18 gostiju". Sa posadom od 36 članova, Amadea se ponosi heliodromom, bazenom, đakuzjem i "zapanjujućim zimskom baštom na sunčanoj palubi".
Uprkos Hudainatovim tvrdnjama o vlasništvu, američka vlada navodi da luksuzni brod zapravo pripada Kerimovu, koji ima bliske veze s Putinom i koji je obuhvaćen američkim sankcijama 2018. kao odgovor na ruske "maligne aktivnosti širom svijeta".
Dok se slučaj Federalnog suda na Menhetnu fokusira na 106 metara dugu Amadeu, američke vlasti tvrde da je Hudainatov formalni vlasnik bez stvarnog interesa druge superjahte povezane sa samim Putinom.
Taj brod, Šeherezadu, Italija je zaplijenila u maju 2022. i u njoj je i dalje usidren.
"Činjenica da se Hudainatov vodi kao vlasnik dvije najveće superjahte u evidenciji, obje povezane sa sankcionisanim pojedincima, sugeriše da se on koristi kao čisti, nesankcionirani vlasnik samo 'na papiru' kako bi se prikrili pravi stvarni vlasnici tih brodova", navodi se u izjavi FBI-a koja je podnijeta u sudskom postupku na Fidžiju.
Dodatno, istraga Projekta izvještavanja o organizovanom kriminalu i korupciji (Organised Crime And Corruption Reporting Project) i časopisa Forbs (Forbes) iz juna 2022. pokazala je da je Hudainatov takođe "samo na papiru" vlasnik 135 metara duge superjahte nazvane Polumjesec koja je navodno u vlasništvu Sečina, jednog od Putinovih najbližih suradnika još od kada je ruski predsjednik radio u administraciji gradonačelnika Sankt Peterburga 1990-ih.
Polumjesec, vrijedan 600 miliona dolara, zaplijenjen je u Španiji u martu 2022.
'Više od milijardu dolara'
Hudainatov je dugo povezivan sa Sečinom, a Forbs je prošle godine procijenio da ima bogatstvo od "najmanje dvije milijarde dolara" koje je povezano sa "decenijskim vezama s Putinom i Sečinom".
U oktobru 2023. američki savezni tužilac Damian Williams i jedinica Ministarstva pravosuđa zadužena za sprovođenje sankcija uvedenih nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. podnijeli su tužbu za građanskopravno oduzimanje imovine protiv Amadee.
U tužbi se navodilo da je jahta poboljšavana i održavana kršenjem sankcija protiv Kerimova i onih koji djeluju u njegovo ime.
Međutim, Hudainatov tvrdi da su on i njegova kompanija Millemarin Investments sa Britanskih Devičanskih Ostrva pravi vlasnici jahte Amadea. Njegov portparol je za RSE rekao da je on naručio dizajn i izgradnju jahte 2012. godine.
'Izjava FBI-a pod zakletvom'
Ipak, FBI u izjavi podnesenoj u postupku na Fidžiju, na osnovu intervjua u zajednici brokera za jahte, tvrdi da su dogovorena inspekcija jahte Amadea za Kerimova krajem 2020. ili početkom 2021. godine, kao i da je Kerimov lično obišao jahtu.
Nekoliko članova posade jahte Amadea pominje Kerimova kao pravog vlasnika jahte, a drugi su opisali da su vidjeli njegovu porodicu da je koristi u više navrata, navodi se u izjavi FBI-a.
U izjavi pod zakletvom tvrdi se da je 2021. jahta Amadea bila predmet prodaje Kerimovu od kompanije sa istorijom "skrivanja vlasništva nad jahtama iza fiktivnih kompanija i pravljenja spiska nekažnjivanih pojedinaca koji se mogu koristiti za prikrivanje stvarnih vlasnika2.
Specijalni agent FBI-a rekao je u izjavi pod zakletvom da vjeruje da je Hudainatov formalno postao vlasnik Amadee kako bi prikrio vlasništvo Kerimova.
Hudainatovljevi advokati tvrdili su u podnesku sudu da je Amadea bila iznajmljena Kerimovovoj kćerki, Gulnari Kerimovoj, ali da njen otac nije bio prisutan tokom tih putovanja. Takođe su opisali Hudainatovljeva "ulaganja" u "preko milijardu dolara samo u megajahte" kao "djelić njegovog ukupnog bogatstva".
Šeherzada i Polumjesec
Dokazi priloženi FBI-evoj izjavi pod zakletvom u postupku na Fidžiju pokazuju da je Amadeom upravljala kompanija Imperial Yachts sa sjedištem u Monaku, kojoj je Ministarstvo finansija SAD-a prošle godine uvelo sankcije. Departman je rekao da kompanija "pruža usluge vezane za jahte ruskim elitama, uključujući one u najužem krugu predsjednika Putina". Vašington je takođe uveo sankcije ruskom izvršnom direktoru Imperial Yachtsa Jevgeniju Kohmanu.
Imperial Yachts takođe je nadzirao izgradnju 140 metara duge Šeherezade, za koju je tim zatvorenog ruskog opozicionog političara Alekseja Navaljnog tvrdio da pripada Putinu.
U avgustu 2023. Maria Pevčih, direktorica istraživanja Navaljnijeve Fondacije za borbu protiv korupcije, u nizu objava na društvenoj mreži X (nekadašnjem Tviteru) govorila je o jahti Graciozna (Graceful na engleskom), 82 metra dugačkoj i 100 miliona dolara vrijednom brodu, u kojoj Putin, prema tvrdnjama SAD-a, ima vlasnički udio.
Na fotografiji koja navodno prikazuje Putinovu kancelariju na brodu Graciozna, identifikovala je maketu na polici u pozadini kao prikaz Šeherezade.
Kada je zaplijenjena u maju 2022., Šeherezada je bila u vlasništvu kompanije Bielor Asset na Maršalskim ostrvima, pod kontrolom Hudainatova.
Imperial Yachts su za RSE u martu 2022. rekli da "nisu povezani s Bijelorom" i da se uključenost kompanije u slučaju Šeherezade završila isporukom u junu 2020.
Glasnogovornik Hudainatova je za RSE rekao da je ruski tajkun "vlasnik Šeherezade".
Kazao je i da Hudainatov "nema nikakav odnos" sa Putinom. Kremlj nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Ranija RSE istraga otkrila je da je stariji ruski član posade na Šeherezadi prethodno radio za rusku kompaniju za jahte koja je osigurala milione dolara u ugovorima od Federalne službe za zaštitu (FSO).
FSO je inače agencija odgovorne za Putinovu ličnu bezbjednost a njeni su službenici navodno bili članovi posade jahte.
Dok je zaplijenjena, Šeherezadu prepravlja neimenovani, ali sankcionisani vlasnik, napisao je Financial Times 6. avgusta.