Putin naredio pripremu prijedloga da 'neprijateljske zemlje' plaćaju gas u rubljama

Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je ruskoj centralnoj banci, vladi i Gazpromu da do 31. marta iznesu prijedloge za “neprijateljske zemlje” da plaćaju gas u rubljama, uključujući zemlje Evropske unije.

Rusija radi na metodama za prihvatanje plaćanja za izvoz gasa u rubljama i donijeće odluke u dogledno vrijeme ako evropske zemlje odbiju da plaćaju u ruskoj valuti, saopštio je Kremlj 28. marta.

„Nećemo isporučivati gas besplatno, to je jasno“, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov tokom konferencijskog poziva. "U našoj situaciji, teško je moguće i prikladno uključivati se u dobročinstvo (sa evropskim kupcima)".

Ali Grupa sedam velikih ekonomija složila se da odbije zahtjev, rekao je njemački ministar energetike 28. marta.

Robert Habeck je rekao novinarima da su se "svi ministri G7 u potpunosti složili da bi ovo (bilo) jednostrano i jasno kršenje postojećih ugovora".

On je rekao da su se zvaničnici Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade sastali 25. marta kako bi usaglasili svoj stav i da su bili prisutni i predstavnici Evropske unije.

Pročitajte i ovo: Ukrajinci tvrde da je oslobođena cijela kijevska regija, evakuisano 4.200 ljudi na istoku zemlje

Habeck je rekao da "plaćanje u rubljama nije prihvatljivo i mi ćemo apelirati na pogođene kompanije da ne slijede zahtjev [ruskog predsjednika Vladimira] Putina."

Promena znači da će evropske nacije koje su uvele sankcije Rusiji, zajedno sa Britanijom, Kanadom, Japanom, Švajcarskom, Ukrajinom i Sjedinjenim Državama, morati da kupuju rublje po stopama koje je odredila ruska centralna banka kako bi platile isporučeni prirodni gas iz Rusije. Taj potez bi ojačao rublju povećanjem potražnje za njom.

Saopštenje od 23. marta odmah je izazvalo zabrinutost u vezi sa sigurnošću snabdevanja, a kompanije i zemlje EU su se trudile da shvate posljedice dok ispituju legalnost.

Carlos Diaz, analitičar za gas i energiju u kompaniji Rystad Energy sa sjedištem u Oslu, kaže za RSE da postojeći dugoročni ugovori o izvozu prirodnog gasa Rusije sa evropskim zemljama predviđaju plaćanje u dolarima i evrima.

Da bi bila plaćena u rubljama, Rusija bi morala ponovo pregovarati o tim ugovorima, otvarajući vrata evropskim zemljama da drastično smanje količinu gasa koju moraju svake godine kupovati od Gazproma koji kontroliše Kremlj, kao i dužinu ugovora, rekao je Diaz.

Ako Rusija pokuša da isforsira situaciju, evropske zemlje mogu Rusiju odvesti na arbitražni sud, proces koji može trajati mjesecima ili godinama, rekao je Diaz.

"Postoji mnogo pravnih aspekata koje treba riješiti prije nego što zapravo možete jednostavno promijeniti klauzulu u ugovoru. [Putinov zahtjev je] praktično nemoguć," rekao je on.

Pročitajte i ovo: Zelenski pozvao na kompletan prekid trgovine Evrope i Rusije

Njemački ministar finansija Kristijan Lindner je u intervjuu za televiziju Welt 25. marta savetovao njemačke dobavljače energije da ne plaćaju ruski gas u rubljama.

Italija će nastaviti da plaća Rusiji energiju u evrima, rekao je prošle sedmice glavni ekonomski savjetnik italijanske vlade.

"Jedini veliki problem u Evropi je gas i Rusija traži od nas da plaćamo u rubljama, koje nemamo i nije u ugovoru," rekao je glavni izvršni direktor italijanske energetske grupe Eni, Claudio Descalzi.

Poljski PGNiG, koji ima ugovor s Gazpromom do kraja godine, također je rekao da ne može jednostavno preći na plaćanje u rubljama.

EU ima za cilj da smanji svoju ovisnost o ruskom gasu za dvije trećine ove godine i okonča uvoz ruskih fosilnih goriva do 2027.

Sjedinjene Američke Države kažu da će ove godine raditi na isporuci 15 milijardi kubnih metara ukapljenog prirodnog gasa (LNG) Evropskoj uniji.

Američke LNG fabrike proizvode punim kapacitetom i analitičari kažu da bi većina svakog dodatnog američkog plina koji se šalje u Evropu morala doći iz izvoza koji bi otišao negdje drugdje.