Usred prijetnji iz Rusije, Finska širi graničnu ogradu

Ovako je bilo u blizini finskog graničnog prijelaza Pelkola s Rusijom 14. aprila dok su bageri radili na pripremi graničnog pojasa za novu graničnu ogradu. Zeleni i crveni stub koji označava rusku teritoriju može se vidjeti na lijevoj strani ove fotografije.

Kompjuterski izrađena slika pokazuje kako će izgledati ograda visoka tri metra.

Pored mreže i ograde od žilet-žice, barijera će uključivati "put, otvor za krčenje šume, kao i sistem tehničkog nadzora", navodi se u saopštenju za štampu finske granične straže.

Pogled na rusku granicu sa neodređene lokacije u Finskoj.

Helsinki kaže da će nova barijera biti dizajnirana prvenstveno da zaustavi ilegalnu imigraciju. U ljeto 2021. pojavio se pojam “naoružani migranti” nakon što je bjeloruski moćnik Aleksandar Lukašenko obećao da će preplaviti Evropu “drogom i migrantima” u znak odmazde za sankcije. Desetine hiljada migranata uglavnom s Bliskog istoka tada su se pojavile na zapadnoj granici Bjelorusije pokušavajući ući na teritoriju EU.

Pukovnik finske granične straže Mika Rytkoenen u blizini ruske granice 14. aprila.

Finska granična straža opisuje izgradnju ograde, za koju se predviđa da će koštati oko 417 miliona dolara, kao "neophodnu u situacijama kada je ilegalni ulazak instrumentalizovan ili opsežan", dodajući da će "ograda takođe smanjiti zavisnost Finske o efikasnosti ruske granične kontrole“.

Oznake na graničnom prelazu Pelkola u Rusiji.

Brigadni general granične straže Jari Tolpanen rekao je za Reuters da su finski graničari 2022. godine uočili samo 30 ilegalnih prelazaka, dok je oko 800 pokušaja osujetila ruska  strana prije nego što su migranti stigli do finske teritorije.

Finski (lijevo) i ruski granični markeri fotografisani u blizini Imatre na jugoistoku Finske.

Nakon pristupanja Finske NATO-u 4. aprila i prijetnji Kremlja neodređenom odmazdom, Tolpanen kaže da "u ovoj potpuno promijenjenoj situaciji, Finska mora imati kredibilniju i nezavisniju kontrolu granica."

Finsko-ruska granica u blizini Imatre, na fotografiji iz marta 2023.

U područjima u blizini ljudskih naselja, granica između dvije zemlje trenutno je oivičena ogradom napravljenom tako da spriječi samo lutajuću stoku, a ljudi je lako mogu preskočiti.

Graničari patroliraju na motornim sankama u regiji Kuusamo, uz Rusiju, u februaru 2023.

Veći dio granice Finske s Rusijom od 1.340 kilometara smatra se previše udaljenim i nepristupačnim da bi zahtijevao bilo kakve fizičke barijere. Umjesto toga, 200 kilometara nove ograde biće postavljeno u područjima do kojih se lako dolazi cestom, uglavnom na jugoistoku zemlje, ali i u sjevernoj regiji Laponije.

Medvjed posmatra dva vuka kako kruže u divljini pored Hukajarvija, u blizini ruske granice u maju 2022.

Granična ograda dobila je široko političko odobrenje u Finskoj, ali ekološke grupe kažu da bi mogla imati značajan uticaj na divlje životinje koje obitavaju u prekograničnoj regiji. Portparol Finskog instituta za okoliš rekao je lokalnim medijima da će ograda rezultirati "manjim brojem vukova, medvjeda i divljih svinja koji će u Finsku ući iz Rusije".

Bager radi zajedno sa finskim graničarima u blizini granice Pelkola 14. aprila.

Nova granična ograda trebala bi biti završena 2026. godine i očekuje se da će imati vijek trajanja od oko 50 godina.