Rusija je u utorak saopštila da proteruje drugog sekretara u političkom odeljenju britanske ambasade u Moskvi, optužujući ga da se bavi špijunskim aktivnostima pod diplomatskim zaštitom.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) saopštila je da diplomata Edvard Prajor Vilks (Edward Prior Wilks) bio deo "neprijavljenog prisustva obaveštajnih službi" u Rusiji, produbljujući tenzije u odnosima Moskve i Londona, preneo je Ruski servis Radija Slobodna Evropa.
FSB je naveo da je Vilks dao lažne informacije kada je podneo zahtev za ulazak u zemlju i da je bio angažovan u "obaveštajnim i subverzivnim aktivnostima" koje predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost Rusije.
Diplomati, koji je povezan s Direktoratom za istočnu Evropu i centralnu Aziju u britanskom Ministarstvu spoljnih poslova, poništena je akreditacija. Ruske vlasti su mu dale rok od dve nedelje da ode iz zemlje.
Proterivanje Vilksa je usledilo posle proterivanje šest britanskih obaveštajnih službenika u avgustu usred zategnutih odnosa dve zemlje zbog niza pitanja u rasponu od rata u Ukrajini do navodnog mešanja u unutrašnje poslove.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova u utorak je takođe proširilo svoju listu sankcija, zabranivši ulazak u zemlju za 30 istaknutih zvaničnika, pripadnika vojske i novinara iz Velike Britanije.
Na listi se nalaze zamenica premijera Andžela Rajner (Angela Rayner), ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper (Yvett Cooper) i istaknute ličnosti iz sektora odbrane i tehnologije.
Moskva je u saopštenju optužila Veliku Britaniju da vodi "agresivnu, rusofobnu politiku", koja uključuje podršku Ukrajini, dezinformacije o Rusiji i direktno učešće u ratu u Ukrajini. Kremlj je upozorio London da napusti svoj "uzaludni kursa" i da uđe u konstruktivan dijalog.
Saopštenja prestavljaju dalju eskalaciju u zategnutim odnosima, koji održavaju produbljivanje krize u odnosima Kremlja i Zapada zbog invazije na Ukrajinu.
Postupci Rusije ističu strategiju da se suprotstavi, kako Moskva smatra, mešanju Zapada. Targetirajući i diplomatske kanale i uticajne ličnosti, Moskva signalizira da neće tolerisati navodne provokacije.
Istovremeno, ti potezi su deo šireg obrasca Rusije koja zauzima geopolitički stav naspram Zapada u jeku tenzija oko ruske invazije na Ukrajinu.
Proterivanje diplomate, zajedno s proširivanjem sankcija, odražavaju stav Kremlja da Velika Britanija ima centralnu ulogu u zapadnoj koalicija koja podržava Ukrajinu, eskalirajući već neprijateljske odnose.