Rus koji se sumnjiči da je bio jedan od instruktora Moldavcima kod Banjaluke biće protjeran

Vaš browser nepodržava HTML5

Preko Turske u BiH na navodne obuke Moldavaca kod Banjaluke

Ruski državljanin kojeg je policija Unskog-sanskog kantona uhapsila 16. novembra u Bosanskoj Krupi, biće protjeran iz Bosne i Hercegovine, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Službe za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine.

Radi se, kako je rečeno, o ruskom državljaninu Aleksandru Bezrukavyi, za kojeg se sumnja da je bio jedan od ruskih instruktora državljanima Moldavije za izazivanje nereda u toj zemlji.

"Služba je stranom državljaninu, u skladu sa važećim zakonima, izrekla mjeru protjerivanja sa zabranom ulaska i boravka na teritoriji BiH, nakon čega je izmješten i pod nadzorom je u Imigracionom centru u Istočnom Sarajevu. Dalje aktivnosti su u toku sa Tužilaštvom BiH", rečeno je iz ove Službe.

Iz Službe su za RSE potvrdili da se utvrđuje validnost dokumenata koje je ruski državljanin imao kod sebe.

"Lice sa ovim imenom i prezimenom je legalno ušlo u BiH, 22. februara ove godine sa dokumentima Ruske Federacije. On te dokumente sada ne posjeduje i ima španski dokument. Utvrđuje se da li su falsifikovani ili nisu", rečeno je za RSE iz Službe za poslove sa strancima BiH.

Iz Službe kažu i da je na sarajevski aerodrom stigao iz Turske.

Prema zakonskoj proceduri, ukoliko neko nelegalno boravi na teritoriji BiH, stavlja se pod nadzor i izriče se mjera protjerivanja.

Prethodno je ministar unutrašnjih poslova Unskog-sanskog kantona (USK) Adnan Habibija izjavio za RSE da se ova osoba dovodi u vezu s kampovima u okolini Banje Luke, te da je u akciji hapšenja učestvovala policija Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, te Obavještajno-sigurnosna agencija BiH.

opširnije Rus uhapšen u BiH sumnjiči se da je bio instruktor Moldavcima kod Banje Luke

Na dan hapšenja je navedeno da je Rus uhapšen zbog krivičnog djela krivotvorenje isprava.

Prve izvještaje o postojanju kampova u kojima su pojedinci obučavali mlade za izazivanje nereda u Moldaviji, objavile su policija i obavještajna agencija te zemlje, 17. oktobra.

Tada su objavljeni i detalji koji govore o postojanju lokacija u BiH i Srbiji na kojima su mlade u kampovima obučavale osobe povezane s ruskim privatnim vojnim skupinama Ferma i Wagner.

Nakon ovoga, informacije je potvrdila OSA BiH i članovi parlamentarne komisije za nadzor rada OSA-e.

Član komisije Šemsudin Mehmedović kazao je ranije za Radio Slobodna Evropa da su, prema informacijama koje je OSA BiH dobila od moldavskih kolega, državljani Rusije i Moldavije boravili na lokaciji u blizini Banje Luke.

"Agencija (OSA) je nakon prikupljanja podataka potvrdila i da su im usluge pružali određeni građani BiH. Agencija nastavlja svoj rad da utvrdi da li je postojala eventualna krivična odgovornost građana BiH", kazao je Mehmedović.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je izjavio 24. oktobra da su u Bosnu i Hercegovinu dolazili ljudi koji su "u ime i na račun Ruske Federacije obučavali pripadnike moldavskih timova".

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini ocijenila je duboko uznemirujućim izvještaje o "Rusima, povezanim s ruskim privatnim vojnim skupinama, koji su upravljali kampom u entitetu Republika Srpska" i obučavali pojedince za ometanje demokratskih procesa u Moldaviji.