Ova slika rumunskih dječaka koji hodaju na štulama jedna je od više od 5.000 fotografija objavljenih na internetu početkom novembra iz spašenih arhiva rumunskog časopisa Uj Elet.
Unutrašnjost kafića Caru cu bere (Vagon piva) u Bukureštu, fotografisana 1965. godine.
Uj Elet, značenja "Novi život", bila je publikacija na mađarskom jeziku koja je ciljala na oko milion ljudi koji govore mađarski u Rumuniji. Časopis je počeo da izlazi 1959.
Pogled iz vazduha na željezničku stanicu Gare du Nord u Bukureštu.
Edgar Szocs, koji je kreirao online arhivu, rekao je za Radio Slobodna Evropa da je ideja nastala nakon što je saznao za desetine kutija sa fotografijama koje su fotografi Uj Eleta snimili, a koje čame u biblioteci u rumunskoj regiji Transilvaniji.
Radnici u fabrici muzičkih instrumenata u Reginu, Transilvanija, 1980.
"Kontaktirao sam ih i bilo im je drago", prisjeća se Szocs hiljada slika koje je otkrio u seoskoj biblioteci. "Rekli su: 'Oooo, ovo vas baš zanima?' Zato što su tamo stajale godinama."
Muškarci posmatraju jezero Herastrau u Bukureštu. Sa ovog mjesta pruža se pogled na impresivnu građevinu Casa Scanteii, nekadašnje sjedište državnog lista u doba Nikolaja Čaušeskua.
Szocs je jedan od osnivača Azopana, foto arhive otvorenog pristupa uglavnom sa amaterskim fotografijama iz 20. vijeka u Rumuniji. Ova baza pomogla je uspostavljanju arhiva Uj Elet.
Fotografija bez pojašnjenja iz arhive Uj Eleta.
Szocs se nada da će vjerni online korisnici pomoći u identifikaciji ovih arhivskih fotografija i dati im opise koji im nedostaju.
Plesna predstava na neodređenoj lokaciji.
Uj Elet je upoređivan sa američkim časopisom Life Magazine, a koji je bio približan savremenik. Međutim, budući da je bio izdavan za vrijeme vladavine komunističkog diktatora Čaušeskua, časopis je bio pod strogim ograničenjima u pogledu onoga što se smjelo pisati, odnosno od fotografija objaviti.
Ova fotografija američkih turista u Bukureštu 1961. godine pratila je sjajan prilog o stranom turizmu koji je obećavao "pažnju, ljubaznost i komfor" za strane putnike. U stvari, do 1980-ih, svakodnevni Rumuni su uglavnom izbjegavali turiste jer je svaka interakcija sa strancima zahtijevala podnošenje prijave policiji.
Ostali opisi fotografija odražavaju ton ukora koji je bio karakterističan za rumunske državne medije.
Ova slika posljedica saobraćajne nesreće iz 1965. godine bila je popraćena tekstom: "Evo šokantnih posljedica nepažnje! Auto u jarku, motocikl na sredini ceste. Njegovog vlasnika oplakuju roditelji i djeca... Požurimo da naučimo lekciju: Sigurnost na putu takođe je pitanje kolektivne odgovornosti i opreza".
Szocs kaže da je, za njega, slika koja najviše izdvaja iz hiljada koje je pregledao ova panoramska fotografija industrijskog krajolika oko dvorca Corvin.
"To je bio dvorac porodice kralja Mateja iz Ugarske," kaže Szocs. "Danas ništa od toga nije ostalo. Cijeli industrijski kompleks oko dvorca srušen je nakon 2000. godine."
Umjetnik koji klesa kamen na neodređenoj lokaciji.
Uj Elet opisao je svoju misiju kao informisanje čitalaca "o glavnim političkim i društvenim događajima našeg vremena, koji su od suštinskog značaja za podizanje kulturnog nivoa najširih masa stanovništva i za oblikovanje pogleda na svijet socijalističkog čovjeka".
Par u narodnoj nošnji na festivalu, vjerovatno u rumunskoj regiji Kluž.
Nakon rumunske revolucije, Uj Elet je nastavio nekoliko godina pod imenom Erdelyi Figyelo (Transilvanijski posmatrač). Njegovo posljednje izdanje objavljeno je 1996. godine.