Rumunija je nedavno u EUFOR (Vojnu misiju Evropske unije u Bosni i Hercegovini) poslala motorizovani vod koji se sastoji od oklopnih transportera, a takođe i vozila logistike i podrške, koji EUFOR-u donosi oklopni kapacitet u sastavu MNBN-a, saopšteno je 26. januara iz ove vojne misije.
Kako su podsjetili iz EUFOR-a, glavna operativna jedinica je Multinacionalni bataljon (MNBN), pješadijska jedinica koju čine čete iz Austrije, Mađarske i Turske.
Navode da jedinica obavlja redovne operacije EUFOR-a: patroliranje, kombinovanu obuku sa Oružanim snagama BiH i zaštitu snaga EUFOR-a.
„Iako je u najnovijem strateškom pregledu EUFOR-a koji je obavila Evropska unija zaključeno da su veličina i sastav snaga adekvatni, pošto EUFOR ima rezervne snage koje po potrebi može pozvati, ipak je zaključeno i da bi oklopni element u sastavu snaga bio od koristi i u skladu sa međunarodnim normama“, navedeno je u saopštenju.
Pročitajte i ovo: NATO smije primijeniti silu u BiHIz EUFOR-a naglašavaju da se radi o dobrodošlom pojačanju snaga za njihov operativni dio.
„Oklopni transporteri će se pridružiti ostalim, neoklopljenim vozilima MNBN-a u obavljanju redovnih operacija EUFOR-a, pa građani BiH trebaju znati da će i ove oklopne transportere od sada moći viđati na putevima“, zaključuje se u saopštenju.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) je 3. novembra jednoglasno sa 15 glasova „za“ produžio mandat EUFOR-a u BiH.
Pročitajte i ovo: EUFOR: Obnovom mandata međunarodna zajednica poslala poruku podrškeSvake godine SB UN glasa o ponovnoj autorizaciji mandata multinacionalnih stabilizacijskih snaga, a svakih šest mjeseci organizuje debatu o BiH. Tom prilikom visoki predstavnik u BiH podnosi polugodišnji izvještaj.
Šta je EUFOR Althea?
U okviru EUFOR-ove Althea mirovne misije u BiH se trenutno nalazi 600 vojnika iz 19 država.
EUFOR Althea je vojna operacija u okviru Zajedničke spoljne i bezbjednosne politike EU koja je započela 2004. godine završetkom NATO operacije Stabilizacijskih snaga (SFOR) i povlačenjem NATO snaga iz BiH.
EUFOR je dobio mandat za misiju u BiH, u julu 2004. godine Rezolucijom SB UN.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Prvobitni cilj operacije Althea bio je da osigura sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, doprinose sigurnom okruženju i pružanju podrške procesu evroatlantskih integracija BiH.
Sa početnog kapaciteta od 7.000 vojnika, a zbog pozitivnih promjena u bezbjednosnoj situaciji, mandat je više puta smanjivan.
Ovo je ujedno i najduža vojna operacija pod okriljem zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike EU i jedina kopnena misija bloka koja ima izvršni mandat.