Bjeloruske vlasti dodale dva novinara RSE/RL na listu ekstremista

Novinari Radija Slobodna Evropa: Ihar Losik, Aleh Hruzdžilović i Andrej Kuznečik

Bjelorusko ministarstvo unutrašnjih poslova dodalo je dva novinara Radija Slobodna Evropa na listu ekstremista usred nastojanja suzbijanja nezavisnih medija, opozicionih političara, aktivista za ljudska prava i demokratskih institucijama.

Ministarstvo je 4. novembra saopštilo da je na listu dodalo 244 osobe, uključujući novinare bjeloruskog servisa Radija Slobodna Evropa Ihara Losika i Aleha Hruzdžilovića.

Losik je u decembru prošle godine osuđen na 15 godina zatvora po nejasnim optužbama.

Pročitajte i ovo: RSE osuđuje stavljanje novinara Ihara Losika na listu za praćenje terorista u Belorusiji

Hruzdžilović je pušten u septembru nakon što je odslužio 18 mjeseci zatvora zbog prisustva masovnim protestima koji su osporavali zvanične rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine. Na tim izborima autoritarnom vladaru Aleksandru Lukašenku dodjeljen je šesti mandat na vlasti. Hruzdžilović se trenutno nalazi u Litvaniji.

Još jedan zatvoreni dopisnik RSE/RL, Andrey Kuznečik, dodat je ranije na listu ekstremista u Bjelorusiji. Kuznečik je u junu osuđen na šest godina zatvora pod optužbom za stvaranje ekstremističke grupe.

Losik, Hruzdžilovići Kuznečik kažu da su nevini i slučajeve protiv njih nazivaju politički motiviranim.

Sergej Tihanovski, zatvoreni muž prognane bjeloruske opozicione liderke Svjetlane Tihanovskaje, opozicioni političar Mikalaj Statkevič i drugi zatvoreni aktivisti i javne ličnosti nalaze se među osobama koje su dodane na listu ekstremista bjeloruskog Ministarstva unutrašnjih poslova 4. novembra.

Vaš browser nepodržava HTML5

Ko je Sergej Tihanovski i zašto ga Bjelorusija osuđuje na 18 godina zatvora

Na listu je dodano ukupno 1.714 muškaraca i žena, od kojih je većina osuđena po politički motivisanim optužbama. Domaće i međunarodne grupe za ljudska prava mnoge od njih su prepoznale kao političke zatvorenike.

Aktuelno suzbijanje je podstaknuto masovnim skupovima na kojima su osporavani rezultati predsjedničkih izbora iz avgustu 2020. godine.

Snage sigurnosti koristile su ponekad i smrtonosnu silu dok su nasilno zatvarali desetine hiljada ljudi.

Pročitajte i ovo: Sud u Minsku izrekao zatvorske kazne liderima bjeloruske opozicione stranke

Nakon izbora veći dio opozicionog rukovodstva je zatvoren ili prisiljen na egzil. Nekoliko demonstranata je ubijeno, a bilo je i vjerodostojnih izvještaja o mučenju.

Bjeloruske vlasti su također zatvorile nekoliko nevladinih organizacija i nezavisnih medija.

Sjedinjene Države, Evropska unija i nekoliko drugih zemalja odbile su da priznaju Lukašenka kao pobjednika na izborima i nametnule su nekoliko rundi sankcija kako Lukašenku tako i njegovom režimu, navodeći kao razlog izbornu prevaru i policijske aktivnosti koju su naredili zvaničnici.

Kako živi supruga bjeloruskog političkog pritvorenika Ihara Losika