"Nije tačno da se Republika Srpska može otcijepiti od BiH, niti da može postojati van države. Republika Srpska postoji samo kao entitet u sklopu Bosne i Hercegovine", poručio je ovo 24. maja Julian Reilly, ambasador Velike Britanije u Bosni i Hercegovini, na društvenoj mreži X.
Reilly je reagovao zbog odluke Vlade Republike Srpske koja je najavila dan ranije kako će u narednih 30 dana kreirati sporazum koji će biti upućen drugom bh. entitetu, Federaciji Bosne i Hercegovine o "mirnom razdruživanju", ne navodeći druge detalje koraka koje će preduzeti, niti šta bi sporazum mogao sadržati.
Britanski ambasdor dodao je da nije tačno da aktivnosti predsjednika bh. entiteta Republika Srpska štite RS i građane, te da je pokušaj kontrole stanovništva putem straha i podjela pogrešan.
"Nije tačno da je RS nepoželjnja, ugrožena ili pod prijetnjom. RS je legitimni i integralni dio BiH", poručio je britanski ambasador na društvenoj mreži X.
Sjednica Vlade RS održana je 23. maja uoči zasijedanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda(UN) na čijem dnevnom redu je Rezolucija o Srebrenici.
Sjednici je prisustvovao i predsjednik RS Milorad Dodik.
On je na pres konferenciji, između ostalog, naveo da će na "Saboru srpskog naroda" koji bi trebalo da bude održan u Beogradu 8. juna, tražiti podršku od vodstva Srbije vezano za "razdruživanje RS i FBiH".
Pokušaj odcjepljenja RS-a bilo bi direktno kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH kojima je definisan i status dva entiteta.
Za "mirno razdruživanje" koje je Dodik u više navrata spominjao, morao bi se promijeniti Ustav BiH i predvidjeti mogućnost referenduma o tom pitanju, za što su potrebni glasovi dvije trećine zastupnika u državnom Zastupničkom domu.
Osim što bi na to trebali pristati predstavnici Bošnjaka i Hrvata, saglasna bi morala biti i međunarodna zajednica, prije svih članice Vijeća sigurnosti – Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska – bez čije podrške nema prijema u Ujedinjene nacije.