Rumunija otvorila centar za obuku pilota na F-16 za NATO i Ukrajinu
Vojni avioni F-16 rumunskog vazduhoplovstva lete iznad poligona za obuku na F-16 u vojnoj Bazi 86, blizu mesta Fetešti u Rumuniji, 13. novembra.
Objekat na jugoistoku Rumunije ima za cilj da poveća interoperabilnost među saveznicima u NATO-u i bolje pozicionira vojnu alijansu za "suočavanje sa složenim izazovima" u istočnoj Evropi i crnomorskom regionu, saopštilo je rumunsko ministarstvo odbrane.
Holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren (Ollongren) rekla je na otvaranju: "Sledeći korak je da obuka počne za rumunske posade, pilote i posade, i naravno, kako se planira, takođe za Ukrajinu".
Vojne avione proizvedene u SAD snabdeće Kraljevsko holandsko vazduhoplovstvo, dok će proizvođač aviona Lokhid Martin (Lockheed Martin) obezbediti instruktore i održavanje u centru za obuku.
Avion F-16 holandskog vazduhoplovstva prikazan je medijima na inauguraciji centra.
Olongren je rekla da se centar za obuku nada da će primiti ukrajinske pilote i posadu što je pre moguće.
Rumunski vojnik pored logotipa na vratima hangara u vazduhoplovnoj bazi.
U avgustu su Sjedinjene Američke Države odobrile slanje borbenih aviona F-16 u Ukrajinu iz Danske i Holandije čim se završi obuka pilota.
Piloti rumunskih vazduhoplovnih snaga u prostoriji za obuku. Sedam pilota počelo je obuku u centru 13. novembra.
Olongren je rekla da evropski saveznici moraju da nastave da podržavaju Ukrajinu i da si ne mogu "priuštiti nikakav zamor" u vezi s ratom. "Moramo povećati naše napore, moramo da nastavimo našu podršku Ukrajini na svaki mogući način", rekla je ona.
Pilot rumunskog vazduhoplovstva s kodnim imenom "Crveni" pozira za medije tokom inauguracije centra.
Olongren je takođe pozdravila predlog visokog predstavnika EU Žozepa Borelja (Josep Borrell) da se napravi fond do pet milijardi evra godišnje tokom četiri godine za podršku Ukrajini, za šta su diplomate prošle nedelje rekle da nailazi na otpor nekih članica.
Više od 4.600 aviona F-16 je napravljeno otkad je odobrena proizvodnja 1976. Ukrajina je aktivno tražila te borbene avione američke proizvodnje kako bi se suprotstavila Rusiji koja ima nadmoć u vazduhu.
Avion F-16 rumunskog vazduhoplovstva u letu iznad baze.
Rumunija, koja je članica NATO-a od 2004. godine, povećala je svoje izdatke za odbranu, dok je NATO pojačao prisustvo na istočnom krilu u Evropi slanjem dodatnih multinacionalnih borbenih grupa članicama alijanse Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj i Slovačkoj.
U Rumuniji je održana inauguracija centra za obuku pilota na mlaznim avionima F-16 koji će takođe koristiti druge članice NATO-a, kao i partnerske zemlje, uključujući Ukrajinu.