Nova vlada će morati da razgovara s 'Rio Tintom', poručila ministarka rudarstva u Srbiji

Selo Gornje Nedeljice, gde je kompanija "Rio Tinto" planirala da izgradi rudnik za eksploataciju rude litijum, 27. januar 2022.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je 25. januara da će nova Vlada morati da razgovara sa kompanijom "Rio Tinto" o projektu "Jadar".

"Rio Tinto je prisutan u našoj zemlji od 2004. godine, od kada su dobijali dozvole i otkupljivali zemljište. Oni imaju određena prava, pokrenuli su određene sudske procese protiv naše države i o svemu tome moraćemo da razgovaramo sa njima posle formiranja nove Vlade", rekla je ministarka gostujući na Televiziji Hepi.

U Srbiji se očekuje formiranje nove vlade nakon decembarskih vanrednih parlamentarnih izbora.

Đedović Handanović je navela da postoje međunarodni standardi u rudarstvu koji osiguravaju održivost i bezbednost.

"Nismo imali priliku da vidimo Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, niti su održane javne konsultacije i debate o uticaju projekta na životnu sredinu. Postoje međunarodni standardi u rudarstvu koji obezbeđuju kvalitet, sigurnost i bezbednost kako bi se obezbedilo održivo rudarstvo", rekla je ona.

Istakla je da je litijum strateška mineralna sirovina za kojom raste potražnja u Evropskoj uniji i svetu zbog energetske tranzicije i sve veće elektrifikacije saobraćaja, ali da je na nama da sagledamo na koji način možemo da iskoristimo priliku i prirodna bogatstva kojim raspolažemo.

"Potencijalna eksploatacija litijuma doprinela bi boljitku lozničkog kraja i zapadne Srbije, otvaranju stotina novih radnih mesta u godinama pred nama, sa minimalnom platom od 1.000 evra i značajnom rastu BDP-a", rekla je ministarka.

Pročitajte i ovo: Umesto tačke, 'pauza' za Rio Tinto u Srbiji

"Rio Tinto" je planirao da izgradi rudnik za eksploataciju rude litijum na zapadu Srbije.

Ova kompanija je tokom 2004. otkrila u Srbiji rudu "jadarit" – kombinaciju litijuma i bora, čije su procenjene rezerve preko 158 miliona tona rude.

Litijum, vredan metal na svetskom tržištu, koristi se za proizvodnju baterija, pre svega, za mobilne telefone, kompjutere, električne automobile.

Istovremeno, brojni su prigovori u svetu na štetne uticaje rudnika litijuma na životnu sredinu.

Nakon masovnih protesta građana širom Srbije, Vlada Srbije je početkom 2022. stopirala projekat.

Sada državni vrh poručuje da "Rio Tinto" ipak nije otišao iz Srbije.

Šta su izjavili predsednik i premijerka Srbije?

Prve poruke građanima o vraćanju u igru "Rio Tinta" stigle su od predsednika Srbije Aleksandra Vučića najpre iz Davosa, gde je učestvovao na Svetskom ekonomskom forumu.

On je 17. januara rekao da je imao težak razgovor sa predstavnicima kompanije i da se zemlja suočava sa pitanjem da li će ona podneti tužbu protiv Srbije ili ne, ali i sa pitanjem da li će Srbija prihvatiti agendu rasta ili ne.

"Rekao sam da moraju da ponude najčistije rešenje kojim naš narod mora da bude zadovoljan, najviše standarde u svetu za prirodu i ljude koji će da rade", naveo je Vučić.

Vučić je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je "odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška".

Tako je 22. januara iz Skoplja gde je učestvovao na forumu o Zapadnom Balkanu poručio da što se njega tiče litijum "može ujutru da se kopa" jer je, kako je ocenio, ta ruda "naše blago".

Istog dana u Beogradu, premijerka Srbije Ana Brnabić je poručila da nikada nije zaustavila projekat "Rio Tinta" zato što je mislila da je loš", već da ga je "stavila na pauzu" zbog protesta.

"Na budućoj Vladi je da odluči da li će nešto uraditi u tom smislu. Ja se nadam da hoće", rekla je Brnabić za TV Hepi.

Brnabić je 21. januara za Pink rekla da "Rio Tinto" nije otišao iz Srbije jer poseduje "značajnu količinu zemlje" navodeći da su "meštani dobrovoljno prodali zemlju" ovoj kompaniji.

Međutim, pre dve godine premijerka je poručila da je "apsolutno stavljena tačka" na istraživanje litijuma i bora kompanije Rio Tinto.

Tada je Vlada Srbije donela odluku o prekidu saradnje sa ovom kompanijom.

"Poništeni su svi upravni akti vezani za 'Rio Tinto', odnosno (ćerkom firmom) 'Rio Sava', sve dozvole, odluke, rešenja. Ispunili smo sve zahteve ekoloških protesta, i stavili tačku na 'Rio Tinto' u Srbiji", rekla je Brnabić.