Kompanija Rio Tinto saopštila je da ostaje posvećena razvoju projekta "Jadar" na zapadu Srbije, koji je ocenila jednim od "najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi".
Navedeno je da će Rio Tinto nastaviti rad na izradi Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat "Jadar", što će kompaniji dati priliku da "predstavi rešenja koja obezbeđuju da projekat može biti realizovan bezbedno i u skladu sa najvišim standardima životne sredine Srbije i Evropske unije".
Reagujući na protest 17. decembra ispred hotela Hilton u Beogradu, gde je Rio Tinto organizovao novogodišnji prijem, kompanija je ocenila da se o projektu "Jadar" vodi "opsežna kampanja širenja dezinformacija da će on imati destruktivne, negativne uticaje na životnu sredinu i zdravlje ljudi."
Pročitajte i ovo: Protest protiv rudnika litijuma Rio Tinta ispred Hiltona u BeograduAktivisti udruženja "Ne damo Jadar", pojedini građani i poslanici opozicije ušli su 17. decembra u hotel Hilton u Beogradu, gde je Rio Tinto organizovao novogodišnje druženje sa novinarima, kako bi kompaniji poručili da u Srbiji nisu dobrodošli.
"Želimo da im kažemo da neće kopati i da za to ne troše svoj novac jer neće imati ko da im ga vrati", poručila je Ljiljana Bralović, iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS).
Vlada Srbije ovog leta pravno je oživela plan Rio Tinta za otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra, iako je pre dve godine stopirala taj projekat posle pritiska dela javnosti i serije građanskih protesta.
Međunarodna kompanija Rio Tinto nosilac je projekta Jadar za rudarenje litijuma i bora kod Loznice na zapadu Srbije, kom se protivi jedan broj građana, ekoloških organizacija i opozicija.
Pročitajte i ovo: Poslovi Rio Tinta u Srbiji nisu stali ni u vreme prekida razvoja rudnika litijumaRio Tinto ranije je saopštio da su "stručnjaci potvrdili da se projekat Jadar može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine."
Međutim, brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.