Režim u Siriji se ne obazire na oštre osude iz svijeta

Vaš browser nepodržava HTML5

Borbe u sirijskom gradu Latakiji


(Borbe u sirijskom gradu Latakiji)

Sirijska vojska nastavila je sa žestokim napadima na građane usprkos oštroj osudi međunarodne zajednice i upozorenjima Assadu da prekine s akcijama protiv prosvjednika.

U posljednjih nekoliko dana u gradu Latakija poginulo je najmanje 27 ljudi. Ujedninjeni narodi su saopćili da je više tisuća Palestinaca moralo napustiti izbjeglički kamp u Latakiji budući da je grad pod neprestanim granatiranjem .

Assadov režim ne posustaje s nasilnom obračunom s građanima koji traže reforme i njegov odlazak s vlasti.

Među posljednjim žrtvama su i palestinske izbjeglice koje su bile prisljene napustiti privremeni dom u izbjegličkom kampu u Latakiji.

UN glasnogovornik Christopehr Gunness kazao je da je kamp bio izložen granatiranju s mora i sa kopna.

"Izuzetno smo zabrinuti zbog situacije u Latakiji, jer je gotovo polovica izbjeglica morala napustiti svoj dom, negdje između 5 i 10 tisuća ljudi. Od sirijske vlade smo zatražili da nam omogući humanitarni pristup bolesnima, da možemo sahraniti mrtve i da možemo nastaviti s našim programom", kaže on.

Vojska je započela operacije još u subotu, no State Department je saopćio da sa sigurnošću ne može potvrditi da sirijska mornarica također granatira grad.

Posljednji napadi izavali su novi val osude u međunarodnoj zajednici. Oštro su reagirali i sirijski susjedi Jordanci.

Dim se diže iznad grada Latakia, 14. avgust 2011.

U ponedjeljak je Turska , nekadašnji sirijski bliski saveznik zatražila od Damaska da odmah prekine napade na prosvjednike ili će se suočiti s posljedicama.

Turski šef diplomacije Ahmet Davotiglu je Assadu stavio do znanja.

"Nesretni dodagaji i Deir al Zor i Latakaji nemaju opravdanja. To nije sam stvar isključivo sirijske vlasti i njihova odnosa prema ljudskim pravima. Još jednom pozivamo režim zaustavi napade na civile i gradove i to bezuvjetno", kaže on.

Vojska, međutim, nastavlja sa svojom ofenzivom. Trenutačno je na meti pogranično područje prema sjevernom Libanonu.

Amnesty Intrenational u svom je izvještaju saopćio da je od početka anitrežimskih prosvjeda ubijeno oko 1700 civila, najmanje 12 tisuća ljudi je u zatvorima.

Službeni Damask govori o 500 ubijenih pripadnika vojske i policije.

No, ovi podaci se ne mogu i provjeriti, jer je stranim medijima, kao i međunarodnim organizacijama za ljudska prava zabranjen ulazak u Siriju od početka antirežimskih protesta polovicom marta.