Sa sadašnjim Ustavom BiH ne može u EU

Evropski komesar Oli Rehn je prekinuo posjetu BiH zbog bolesti ali je Parlamentu poručio da zemlja hitno more pokrenuti političke reforme
Susreti evropskog komesara za proširenje Oli Rehna sa članovima Predsjedništva BiH, Vijeća ministara i entitetskih vlasti i njegovo najavljeno obraćanje Parlamentu BiH otkazani su u zbog Rehnovih zdravstvenih problema, saopšteno je u petak ujutro iz Delegacije Evropske komisije u BiH.

U govoru koji je trebao održati u petak Parlamentu BiH Ren je ponovio da ustavne reforme nisu uslov za zatvaranje OHR-a niti su uslov za apliciranje za članstvo u EU, ali da jesu neophodan dio pristupnog procesa EU:

"BiH se sa sadašnjim Ustavom neće moći pridružiti EU i neće moći da dobije status kandidata, poručio je Ren.

Aplikacija za EU neće biti razmatrana, naglasio je Ren, dok god je OHR aktivan.

“Zemlja sa visokim predstavnikom ne može postati zemlja kandidat EU. To je pitanje političke zrelosti i liderstva, a ne samo pitanje ko sjedi za stolom kada se pregovara", navodi se u Renovom govoru.

Kada je riječ o ukidanju viza za građane BiH, on je ponovio da BiH mora uvesto biometrijske pasoše, i to u većem broju.

"Paralelno sa tim, BiH mora da pojača borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, poboljšati kontrolu granica, i potruditi se u domenu policijske reforme, na čemu je EU insistirala već godinama”, upozorio je Ren.

EU je još prošle sedmice uputila detaljne zahtjeve Ministarstvu bezbjednosti BiH u kojima se navodi 50 aktivnosti koje treba provesti, od usvajanje zakona do drugih uslova.

"Pozvali smo i vaše vlasti da nas izvijeste do 1. oktobra ove godine. EU želi da sačini prijedlog za liberalizaciju viznog režima za BiH u 2010. godini, ukoliko ispunite uslove u narednim mjesecima. To je naš cilj i konkretno obećanje, kao odgovor za konkretne aktivnosti. Učiniti vi svoj dio, a mi ćemo svoj. To je fer-plej”, naveo je Ren.

Očekuje se nastavak političkog dijaloga


Rehn se u Sarajevu susreo jedino sa visokim predstavnikom i specijalnim predstavnikom EU Valentinom Inzkom i to u četvrtak uveče.

Sjedište OHR-a u Sarajevu
Inzko i Rehn složili su se da bi ukidanje viznog režima za građane koji imaju bosanskohercegovačke pasoše bio vrlo pozitivan pomak, ali da političko vodstvo u BiH mora osigurati ispunjavanje svih uslova za to, saopšteno je iz Inzkovog ureda u petak ujutro.

"Međunarodna zajednica i ja osobno smo mjesecima upozoravali političke lidere da BiH kasni za drugim zemljama u regionu. Napori usmjereni na uvođenje novih pasoša i usvajanje potrebnih zakona i drugih mjera se ne poduzimaju dovoljno brzo. Bh. političari vrlo dobro znaju da je ispunjavanje uvjeta osnovni faktor napredovanja ka Evropskoj uniji", rekao je Inzko.

Inzko i Rehn se nadaju da će vlasti BiH iskoristiti ponovo započeti politički dijalog pokrenut na sastanku političkih lidera u Dubrovniku i zatim u Sarajevu, za što hitnije rješavanje pitanja koja proističu iz procesa evropskih integracija, uključujući i pitanje liberalizacije viznog režima.

Dva mjeseca za ispunjenje obaveza

Dan ranije evropski komesar je u Skoplju izjavio da bi Makedonija mogla na jesen dobiti zeleno svjetlo za početak pregovora o ulasku u EU, ukoliko ubrza reforme.

"Poznat je spisak obaveza koje treba da ispunite i imate dva mjeseca da to završite", rekao je Oli Rehn nakon razgovora s premijerom Makedonije
Nikolom Gruevskim.

Oli Rehn i Nikola Gruevski
Rehn je upozorio da Makedonija treba riješiti spor s Grčkom, budući da je ta zemlja već spriječila ulazak Makedonije u NATO i da bi to mogla učiniti i kada je u pitanju makedonsko članstvo u EU.

Međutim, evropski komesar je rekao da rješavanje spora oko imena sa Grčkom nije preduslov da Makedonija počne pregovore sa EU, ali je i upozorio da početak pristupnih pregovora zahtijeva saglasnost svih zemalja članica

Poruke Beogradu i Podgorici


Rehn je u Beogradu u srijedu rekao da je Evropska komisija privržena evropskoj perspektivi Srbije, ali da je važno da Srbija završi saradnju sa Haškim sudom i nastavi regionalnu saradnju.

Poslije razgovora s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, Rehn je izjavio da mu je drago vratiti se u Beograd, "posebno kada donosi dobre vijesti o viznoj liberalizaciji".

U Podgorici, uručujući Upitnik, koji sadrži 2178 pitanja na 368 strana, Rehn je rekao da se radi o značajnoj prekretnici na evropskom putu Crne Gore i da predstavlja dokaz da i male zemlje, ako udruže sve snage, mogu uspješno da koračaju evropskim putem.

U crnogorskoj vladi očekuju da će Crna Gora do polovine naredne godine dobiti pozitivno mišljenje Evropske komisije o sposobnosti države da počne pregovore o članstvu u EU.