Razgovara se i o regionalnim nalozima za hapšenje

Ministarska konferencija o borbi protiv kriminala, Beograd, 4. oktobar 2010

Organizovani kriminal predstavlja jedan od najvećih izazova ali i pretnji za čitav region Zapadnog Balkana zbog čega je nephodna čvrsta regionalna saradnja, ocenjeno je u ponedeljak u Beogradu na ministarskom skupu posvećenom borbi protiv kriminala.

Učesnici konferencije "Jačanje regionalne i transnacionalne saradnje kao preduslov za uspešnu borbu protiv organizovanog kriminala na području Jugoistočne Evrope" ocenili su da su zemlje Jugoistočne Evrope dosta postigle u borbi protiv organizovanog kriminala.

Predsednik Srbije Boris Tadić, otvarajući skup, rekao je da tek danas 2010. Srbija ima institucionlani kapacitet i političku volju da se izbori sa organizovanim kriminalom.

“Organizovani kriminal danas nema pristupa političkim strankama. Naravno, uopšte ne negiram težnju da organizovani kriminal stvori veze sa političkim strankama i organizacijama, ali nema tu kritičnu ulogu i uticaj kao što je imao prethodnih 20 –ak godina u Srbiji”
, rekao je Tadić.

Ministar policije Ivica Dačić kaže da se ova konferencija treba shvatiti i kao poziv učesnicima za formulisanje zajedničke strategije za borbu protiv organizovanog kriminala.

Ministarska konferencija o borbi protiv organizovanog kriminala, Beograd, 4. oktobar 2010
“Time ćemo istovremeno definisati opšte dobro i zajednički interes naših građana jer stepen ostvarenog napredka u borbi protiv organizovanog kriminala određuje i meru njihovog dostojanstva, prava i sloboda”, navodi Dačić.

Regionalni mehanizam sve kompletniji


Nijedna zemlja ne može se samostalno suprostaviti organizovanom kriminalu, kaže za naš program Sadik Ahmetović, ministar bezbednosti BiH i najavljuje da će se i BiH uskoro priključiti operativnom centru za borbu protiv organizovanog kriminala koji formiraju Srbija i Hrvatska.

“Policije i policijske strukture moraju moraju ići ispred politike, tužilaštva moraju ići ispred politike, kako bi se suprostavili ovoj velikoj pošasti. Siguran sam u to da brži koraci u borbi protiv organizovanog kriminala znače i brži put ka EU svih ovih zemalja koje čekaju na ulazak u EU”, rekao je Ahmetović.

Razmišlja se i novim regionalnim mehanizmima, poput regionalnog naloga za hapšenje. Crnogorski ministar pravde Miraš Radović podseća da su zaključeni bilateralni ugovori između Crne Gore i Hrvatske, i između Srbije i Hrvatske a da će uskoro doći do zaključenja ugovora između Crne Gore i Srbije.

“Sve bi to u principu mogao da nadomesti jedan regionalni mehanizam koji bi uključio sve zemlje ovog regiona i vodio ka jednoj uspešnijoj, efikasnijoj i odlučnijoj borbi protiv organizovanog kriminala i teških krivičnih dela”
, kaže Radović.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer podsetio je da Balkan poslednjih godina nije samo tranzitno područje za krijumčarenu drogu i ljude, već je sve češće i krajnja destinacija kriminalaca.

"Organizovani kriminal predstavlja pretnju za evropski put, ukoliko nije tretiran na adekvatan način"
, naveo je šef Delegacije EU.

Srpski predsednik Boris Tadić ocenio je i da EU nije u dovoljnoj meri prepoznala značaj saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala i da je očekivao više:

“I u svim svojim bilateralnim razgovorima apelujem na sagovornike da se napravi najtešnja i najfunkcionalnija veza između obaveštajnih sistema policija i tužilaštava zemalja EU i društava Zapadnog Balkana”, rekao je Tadić.

Ovo je drugi regionalni skup ministara pravde i policije koji se organizuje u Beogradu.