Srbija, Hrvatska i Slovenija osnivaju železničko preduzeće

Trojica ministara nakon potpisivanja sporazuma, 30. juli 2010

U petak su u Vladi Srbije ministar za infrastrukturu Srbije Milutin Mrkonjić, ministar saobraćaja Slovenije Patrik Vlačič i ministar mora, saobraćaja i infrastrukture Hrvatske Božidar Kalmeta potpisali dogovor o osnivanju zajedničkog železničkog preduzeća tri države. Prvi poslovni potezi ove kompanije, koju su neki već nazvali istorijskom, očekuju se već početkom septembra.

Kako su mninistri naveli, preduzeće će biti registrovano u Sloveniji, a upravni odbor biće sastavljen od predstavnika sve tri zemlje. Potpisivanjem zajedničke deklaracioje sve tri zemlje obavezale su se da će raditi na otklanjanju amdinistrativnih ograničenja prilikom prevoza robe i putnika preko graničnih prelaza.

Milutin Mrkonjić, srbijanski ministar za infrastrukturu, istakao je da je glavni cilj učiniti Koridor 10, koji od Nemačke preko Austrije, Slovenije, Hrvatske i Srbije ide ka Tusrkoj konkurentnijim od Koridora 4, koji ide preko Mađarske i preko koga za sada ide 90 procenata ukupnog saobraćaja između Nemačke i Turske, ali i skratiti put između Ljubljane i Istanbula sa sadašnjih 60 na 40 sati. On je istako da je Srbija dala puno poverenje Sloveniji da rukovodi tom kompanijom.

„Dakle, samo poboljšavanjem protoka vozova i skraćivanjem carisnkih, fitopatoloških i policijskih komplikacija na granicama mi dobijamo po 50 miliona vera godišnje“
, kaže Mrkonjić.

Patrik Vlačič, slovenački ministar saobraćaja, nazvao je dogovor između tri zemlje – istorijskim.

“Vođstvo kompanije biće sastavljeno od predstavnika sve tri zemlja i očekujem da će u roku od mesec, do mesec ipo dana biti osnovano. Ubeđen sam da će biti profitabilno, mada naša osnovna delatnost nije sticanje profita nego transport železnicom“
, istakao je Vlačič.

Božidar Kalmeta, hrvatski ministar ministar mora, saobraćaja i infrastrukture, kaže da će Htvatska snažno podržati ideju udruženog nastupa tri železnice na zajedničkom tržištu, odnosno na Koridoru 10:

“Naše države će nastojati omogućiti im da što efikasnije, što bolje i što konkurentnije obavljaju svoj posao. To je naša zadaća“
, zaključuje Kalmeta.