Reakcije: Japanski ambasador govori što građani BiH misle

Hideo Yamazaki

Japanski ambasador u BiH Hideo Yamazaki uputio je pisanu izjavu bosanskohercegovačkim medijima u kojoj je poručio tamošnjim političarima da su bahati i da trebaju razmisliti na koji način troše javne prihode. Yamazaki je kazao kako će Vlada njegove zemlje donirati novac poplavljenim područjima bez posredovanja bh. vlasti, u koje nema povjerenja. Osvrnuo se i na to da bh. političari, umjesto da budžetski novac koriste za oporavak privrede, oni ga troše za lična osiguranja, skupocjene službene automobile i policijsku pratnju. No, hoće li pismo sa tako jasnom porukom, potaknuti stanovnike da počnu drugačije promišljati, znaće se na sljedećim izborima. Osim toga, kažu analitičari, političari neće ni trepnuti zbog opomena.

Nije neuobičajeno da strane diplomate u Bosni i Hercegovini i van nje kritikuju političare, ali je poruka japanskog ambasadora u BiH prva te vrste. On je vrlo jasno kazao da njegova zemlja neće ubuduće olako finansijski pomagati Bosnu i Hercegovinu, ocjenjujući kako se pomoć nerijetko neracionalno koristi i rasipa. Sličnu izjavu Yamazaki je dao i u intervjuu za Liberty magazin, televizijsku emisiju našeg radija, prije mjesec dana. Evo šta je rekao:

Japan definitivno ne može donirati sredstva japanskih poreskih obveznika dokle god je korupcija preovladava.“

Japanski ambasador, u pismu koje je uputio u ponedjeljak, posebno se osvrće na brojne sigurnosne mjere koje ovdašnji političari obilato koriste, misleći pri tome na to da svaki dužnosnik ima skupocjeno službeno vozilo i policijsku pratnju. Za njega je, kako ističe, takvo ponašanje neshvatljivo u siromašnoj zemlji kao što je Bosna i Hercegovina:

„Ko su ti dužnosnici BiH kojima se dodjeljuje policijska pratnja i koliko se novčanih sredstava izdvaja iz budžeta za te namjene? Da li danas, gotovo 20 godina nakon rata, zaista postoje objektivni razlozi za provedbu ovakvih sigurnosnih mjera?“

Ovo su samo neka od pitanja koje je bh. političarima otvoreno postavio japanski ambasador. Nažalost, skupocjeni službeni automobili koje imaju na račun poreskih obveznika nisu jedino što ovdašnji političari obilato koriste. Mada još niko nije odgovarao za brojne privatizacijske pljačke i umiješanost u koruptivne radnje, brojni su primjeri koji svjedoče njihovu povezanost sa tim nedjelima. Zbog toga je, kako navodi profesor na sarajevskom Filozofskom fakultetu Enver Kazaz, od velike važnosti sve što je napisao japanski ambasador:

Enver Kazaz

„Ako se pažljivo analizira to pismo, onda se vidi da je prije svega u pitanju moralno potonuće ovdašnje političke oligarhije, koje pritom podanike tretiraju na način na koji su feudalci tretirali kmetove, ili robovlasnici svoje robove.“

Politički analitičar Esad Bajtal kaže:

„Ti koji se tako tim pratnjama bahato ponašaju doveli su ovu zemlju među 13 najjadnijih zemalja svijeta. Doveli su BiH kao zemlju do najmanje kupovne moći u Evropi, a ima najskuplje političare, ili među najskupljima u svijetu. I zato je Japanac reagovao. Ne kao diplomata nego kao moralno osupnut i moralno šokiran čovjek.“

Nisu samo analitičari ti koji govore o bahatosti ovdašnjih političara. O tome svjedoči i anketa koju smo snimili u Sarajevu.

Vaš browser nepodržava HTML5

Građani o bahatosti političara

Ako građani ovako misle, nameće se i pitanje ko je onda izabrao ovakvu vlast, jer japanski ambasador nije rekao ništa što prosječan stanovnik ove zemlje ne zna. Psiholog Ibrahim Prohić o tome kaže:

„Zašto nam je važno kad neko sa strane kaže nešto što mi svi znamo? Nije rekao ništa što bh. javnost, ili ako hoćete - svjetska javnost ne zna. Zašto je nama u BiH, građanima BiH, državljanima BiH, kojih se to najviše tiče, potrebno da nam to neko drugi to kaže? Zašto mi ne reagiramo? Za mene je važnije odsustvo reakcije iznutra. I dolazimo na jednu pogubnu, opštepoznatu tvrdnju - da bez podanika nema tiranina.“

No hoće li pismo sa tako jasnom porukom, za koje analitičari vjeruju da je osim političarima upućeno i građanima, potaknuti ove druge da počnu drugačije promišljati, znaće se za nešto više od dva mjeseca kada budu održani izbori. Ovi prvi, kaže profesor Enver Kazaz, neće ni trepnuti zbog pisma. Evo i zašto:

„Ne vjerujem da ako kažete lopovu da je lopov da će on negirati svoj lopovluk ili ga potvrđivati. Lopovu u BiH najlakše je da ćuti o vlastitom lopovluku.“