Prije dvadeset godina, Rama Šabani iz Račka spasio se od sigurne smrti.
Kada su 15. januara 1999. srpske policijske i vojne snage opkolile Račak, selo udaljeno 30 kilometara od Prištine, Rama i još tridesetak osoba se sakrilo u kuću u blizini šume.
"Prvo su granatirali kuću, kao što se vidi, a potom su upali i izbacili nas vani. Ovo mjesto je bilo puno ljudi. Sakupili su nas, počeli da tuku i rekli nam da idemo uzbrdo,“ prisjeća se Šabani.
Tog dana ubijeno je 45 osoba. Tijelo jedne starije žene još uvijek nije pronađeno. Tri mjeseca prije masakra u Račku, na Kosovo je stigla misija OSCE-a čiji je šef u to vrijeme bio William Walker, nekadašnji američki diplomata. Dan nakon masakra Walker je posjetio Račak.
“Ono što sam lično vidio ne oklijevam da opišem kao masakar, izgledalo je jasno, bez sumnje, kao jedan težak zločin protiv čovječanstva,” rekao je Walker na konferenciji za medije koju je organizovao po povratku.
Ubrzo nakon ove izjave, vlasti koje predvodio predsjednik Slobodan Milošević naredile su Walkeru da napusti teritoriju tadašnje SR Jugoslavije.
Masakar u Račku bio je dio optužnice Međunarodnog tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji protiv Miloševića i nekoliko drugih srpskih zvaničnika. Međutim, proces je zastao na pola nakon Miloševićeve smrti, i niko od optuženih nije osuđen za zločin počinjen u Račku.
Bekim Blakaj iz Fonda za humanitarno pravo Kosova kaže da je sada veoma teško za Tužilaštvo da dvadeset godina kasnije pronađe dokaze, da lako sastavi optužnicu i da je brani pred sudom.
"Svjedoci umiru, ali i njihovo sjećanje i pamćenje vremenom blijedi, a riječima je nemoguće doći do forenzičkih i materijalnih dokaza,“ rekao je Blakaj.
Tijela ubijenih sahranjena su na ulazu u selo, a par metara dalje podignut je spomenik Walkeru, čovjeku koji je među prvima masakar u Račku okarakterisao kao zločin protiv čovječnosti.
VIDEO: "Dvije decenije masakra u Račku" možete preuzeti preko opcije Embed.
Vaš browser nepodržava HTML5