Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da se u Vladi čuju različiti stavovi o projektu eksploatacije litijuma Jadar zbog kog se od kraja juna širom zemlje održavaju novi građanski protesti.
"Ne misle svi uvek isto, posebno kad imamo ovako osetljivo pitanje. Sa sigurnošću mogu da kažem da odluku nećemo donositi preko noći", rekao je 14. avgusta Vučević za Radio-televiziju Srbije (RTS) na konstataciju da je vlada možda spremna da ukine projekat "Jadar".
Dodao je da lično ne može da isključi nijednu opciju i da će vlast procenjivati šta je "u najboljem interesu građana".
"Ovo je isuviše veliko pitanje i šansa za Srbiju ali ne možemo da idemo u bilo šta što može da rasturi državu", rekao je, između ostalog, Vučević.
Novi talas građanskih protesta
Talas protesta protiv planova vlasti za rudarenje litijuma u Srbiji počeo je 28. juna u Loznici, gradu na zapadu zemlje gde je u regionu Jadar najavljeno otvaranje rudnika britansko-australijske kompanije Rio Tinto.
Od tada su u pedesetak gradova Srbije održani protesti građana koji se protive eksploataciji litijuma i bora zbog, kako kažu ekološke organizacije, velikog rizika po životnu sredinu.
Ne tim okupljanjima dominirale su poruke "Nećete kopati" i "Rio Tinto marš iz Srbije".
Poslednji protest održan je u Beogradu 10. avgusta posle kog su zbog blokada saobraćajnica uhapšena trojica ekoloških aktivista i osuđeni na zatvor od mesec i više dana. Posle reakcija dela javnosti i stručnjaka za pravo pušteni su da se brane sa slobode.
Vaš browser nepodržava HTML5
Do nove serije protesta došlo je posle odluke Vlade Srbije 16. jula da nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je ista vlada stopirala 2022. godine.
Vlada Srbije u Beogradu je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala "Memorandum o kritičnim sirovinama" koji predviđa proizvodni lanac od kopanja litijuma u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.
Pročitajte i ovo: Posle ekoloških protesta u Srbiji vlast odgovara hapšenjima i optužbama protiv Zapada