Ujedinjene nacije saopćile su u petak da neće biti pobjednika u ratu u Ukrajini, s obzirom na to da je on ušao u stotiti dan, a ruske snage ušle su dublje u Donbas istočnu ukrajinsku regiju.
"Ovaj rat nema i neće imati pobjednika. Naprotiv, svjedoci smo 100 dana izgubljenih života, domova i poslova", kazao je Amin Awad, pomoćnik glavnog sekretara i koordinator UN-a za Ukrajinu.
Do prekretnice je došlo kada je Kijev objavio da Moskva kontrolira petinu ukrajinskog teritorija, uključujući Krim i dijelove Donbasa zauzete 2014. godine.
Na početku invazije ruske snage su prvo pokušale napasti Kijev, prije nego što su se odrekle kontrole nad područjem oko glavnog grada i Harkiva na sjeveroistoku. Međutim, Moskva bilježi uspjehe na jugu i istoku Ukrajine.
"Ovaj rat je uzeo danak ljudima i zahvatio gotovo sve aspekte života. Potreban nam je mir. Rat mora završiti sada", poruka je UN-a, prenosi AFP.
Rusija postiže "taktički uspeh" u istočnom dijelu Donbasa u Ukrajini, ali je to koštalo "značajnih resursa", navelo je britansko Ministarstvo odbrane u najnovijem ažuriranju obavještajnih podataka o ratu u Ukrajini, prenosi BBC.
Osvrćući se na 100 dana otkako je Rusija izvršila invaziju na svog susjeda, Ministarstvo odbrane takođe podsjeća da je prvobitni plan Vladimira Putina – da zauzme glavni grad Kijev i sruši ukrajinsku vladu – propao. Međutim, 90 odsto Luganska – dio regiona Donbas – sada kontroliše Rusija, navodi se u izvještaju.
Pročitajte i ovo: Kakva je uloga ukrajinskoga grada Severodonjecka u ruskoj strategiji rata?Rusija trenutno okupira oko 20 odsto teritorije Ukrajine, kazao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u video obraćanju pred parlamentom Luksemburga, 2. juna.
"Moramo da se branimo od skoro cijele ruske armije. Sve borbeno spremne ruske vojne formacije su uključene u ovu agresiju", naveo je Zelenski, prenosi Reuters.
Prema njegovim riječima borbene linije protežu se na više od 1.000
kilometara.
Gubici dolaze u trenutku kada ukrajinske trupe pokušavaju da blokiraju jaku rusku koncentraciju snaga koje nastoje da preuzmu potpunu kontrolu nad najistočnijom regijom Lugansk.
Inače, ukrajinska Vlada je prošle sedmice procijenila da je Rusija izgubila više od 30.000 vojnika od početka invazije 24. februara.
On je prethodno u srijedu, 1. juna, kazao da je 200.000 djece među Ukrajincima koji su nasilno odvedeni u Rusiju i raseljeni po ovoj prostranoj zemlji.
To, po njegovim riječima, uključuje decu iz sirotišta, decu odvedenu sa roditeljima i decu odvojenu od svojih porodica.
"Svrha ove zločinačke politike nije samo da se kradu ljudi, već da oni koji su deportovani zaborave na Ukrajinu i ne mogu da se vrate," rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju naciji u srijedu, na Međunarodni dan djeteta.
Zelenski je dan ranije, 1. juna kazao da je situacija na istoku države veoma teška, kao i da dnevno gube do 100 vojnika.
Možda vas zanima: Žestoke borbe u SeverodonjeckuIstovremeno, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tvrdi da se ukrajinski saveznici moraju pripremiti na "težak rat iscrpljivanja".
Nakon razgovora sa američkim predsjednikom Josephom Bidenom, Stoltenberg je novinarima rekao kako je potrebna priprema za rat na duge staze.
"Većina ratova, a najvjerojatnije i ovaj, u nekoj fazi završi za pregovaračkim stolom, ali znamo da je ono što se događa u pregovorima vrlo usko povezano sa situacijom na ratištu", kazao je.
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mykhailo Podolyak objavio je da Ukrajina nema namjeru koristiti raketne sisteme od Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za napad na objekte u Rusiji.
"Ukrajina vodi obrambeni rat i ne planira to koristiti za napad na objekte u Rusiji. Naši partneri znaju gdje se koristi njihovo oružje", napisao je Podolyak u petak na Twitteru.
Rusija je pokrenula invaziju na susjednu Ukrajinu 24. februara. Od tada je više od 6,8 miliona ljudi izbjeglo iz ratom zahvaćene zemlje.