Iranski predsjednik Ebrahim Raisi rekao je 4. novembra da je Iran oslobođen Islamskom revolucijom 1979. godine u odgovoru na komentar američkog predsjednika Joea Bidena o oslobađanju Irana.
“Kažem Bidenu da je Iran oslobođen prije 43 godine”, rekao je Raisi u televizijskom obraćanju.
Biden je 3. novembra dao izjavu tokom predizbornog govora u Kaliforniji dok se na desetine demonstranata okupilo u blizini držeći transparente podrške antivladinim iranskim protestima.”
Ne brinite, oslobodićemo Iran", rekao je Biden. "Oni će se osloboditi prilično brzo.”
Iranski predsjednik je naveo da je Bidenov komentar došao dan prije godišnjice napada na američku ambasadu u Teheranu u novembru 1979. godine. Napad je rezultirao time da je na desetine Amerikanaca držano taocima 444 dana.
"On [Biden] je možda izgovorio [komentar] u stanju ludosti", dodao je Raisi.
Studenti sljedbenici ajatolaha Ruholaha Homeinija upali su u američku ambasadu 4. novembra 1979. godine i uzeli 52 Amerikanaca za taoce. Oslobođeni su nakon 444 dana.
Diplomatski sukob nanio je ozbiljnu štetu predsjedništvu Jimmyja Cartera, koji je smijenjen na izborima naredne godine, a američko-iranski odnosi se nikada nisu oporavili.
Raisijev odgovor Bidenu dolazi i usred brutalnog državnog suzbijanja protesta koji traju skoro sedam sedmica, a koji su izbili nakon smrti djevojke Mahse Amini 16. septembra.
Mahsa Amini je umrla u bolnici tri dana nakon što ju je policija za moral odvela u "centar za prevaspitavanje" na časove skromnosti, jer navodno nije nosila hidžab po strogim iranskim propisima.
Pročitajte i ovo: Preminula 22-godišnja Iranka koju je uhapsila policija za moralU znak protesta Iranke širom zemlje su skidale i palile hidžabe, dok su mnogi demonstranti pozvali na okončanje islamske republike. "Žena, život, sloboda" i "Smrt diktatoru" bile su među glavnim povicima na protestima.
Vlasti su tvrdile da iza nemira stoje neprijatelji Irana, uključujući Sjedinjene Države i Izrael.
Vaš browser nepodržava HTML5
Više od 270 ljudi je ubijeno u suzbijanju protesta informacije su grupa za zaštitu ljudska prava. Uhapšeno je još nekoliko hiljada, uključujući mnoge demonstrante, kao i novinare, advokate, aktiviste, branitelje digitalnih prava i druge.