Ruski predsjednik Vladimir Putin, u prvom obraćanju nakon pada aviona za koji se pretpostavlja da je prevozio i osnivača Wagnera, Jevgenija Prigožina, izrazio je saučešće porodici vođe ove grupe plaćenika.
"On [Prigožin] je bio talentovan čovjek", rekao je Putin, nazvavši nesreću koja se desila dan ranije sjeverno od Moskve "tragedijom".
"Moje iskreno saučešće porodicama svih poginulih. Izgleda da su [u avionu] bili oficiri kompanije Wagner", istakao je.
Istražitelji su u četvrtak nastavili da pretresaju krhotine privatnog aviona koji je pripadao grupi Wagner nakon što se srušio na putu za Sankt Peterburg iz Moskve, ne ostavljajući nijednog preživjelog na spisku putnika za koji se navodi da uključuje i Prigožina, koji je tačno dva mjeseca ranije vodio kratkotrajnu pobunu protiv ruske vojske.
Flightradar24 online tracker pokazao je mlazni avion Embraer 600 brazilske proizvodnje, registrovan na Wagner grupu, kako je u srijedu rano uveče pao na ekranu radara oko 300 kilometara sjeverno od Moskve, što se poklopilo sa lokacijom nestanka aviona.
Federalna agencija za vazdušni saobraćaj Rusije (Rosaviatsiya) navela je da je "prema spisku putnika, ime i prezime Jevgenija Prigožina bilo na spisku za let.
- Pretpostavlja se da je Jevgenij Prigožin umro u avionskoj nesreći
- Duga lista: Rusi koji su nastradali nakon sukoba sa Kremljom
Zvaničnici hitne pomoći, koje je citirala državna ruska novinska agencija RIA Novosti, rekli su da su do sada među krhotinama aviona pronađena tijela osam osoba, ali da nema riječi o tome da li je neko od tijela identifikovano te nema potvrde da je Prigožin bio na tom letu.
Komandant i suosnivač grupe Wagner Dmitrij Utkin takođe je naveden među sedam putnika u avionu, izvijestile su vazduhoplovne vlasti, citirajući aviokompaniju.
U avionu su bila i dva pilota i stjuardesa, rekli su nadležni organi, dodajući da je pokrenuta istraga o incidentu.
Kanal na Telegramu koji je povezan sa Wagnerom, Siva zona (Grey Zone), proglasio je Prigožina herojem i patriotom za kojeg je rekao da je poginuo od ruke neidentifikovanih ljudi koje je nazvao "izdajnicima Rusije".
Siva zona je takođe navela da je još jedan privatni avion u vlasništvu Prigožina sigurno sletio u moskovsku oblast. Informacija se nije mogla odmah nezavisno provjeriti.
"Komisija Federalne agencije za vazdušni saobraćaj kreće sa početnim radnjama na mjestu događaja, a počela je i prikupljanje činjeničnih materijala o obučenosti posade, tehničkom stanju aviona, meteorološkoj situaciji na ruti leta, radu dispečerskih službi i zemaljskoj radio opremi", navodi se u saopštenju vazduhoplovnih vlasti.
Prigožin, nekadašnji bliski Putinov saveznik, predvodio je kratkotrajnu pobunu 24. juna ove godine u kojoj su borci Wagnera zauzeli južni grad Rostov na Donu i marširali na 200 kilometara od Moskve.
U pobuni je oboren ruski vojni avion, a poginulo je ukupno 13 pripadnika ruskog vazduhoplovstva. Bio je to najozbiljniji izazov za Putina u njegovih više od dvije decenije na vlasti.
Vaš browser nepodržava HTML5
Prigožin tada nije bio uhapšen niti pritvoren, ali je Putin pobunu osudio kao "ubod nožem u leđa" i obećao da će kazniti sve "izdajnike".
"Svi oni koji su svjesno izabrali put izdaje, koji su pripremali oružanu pobunu, koji su izabrali put ucjene i terorizma, doživjet će neizbježnu kaznu", rekao je tada Putin.
"Malo je vjerovatno da neko misli da je ovo slučajnost. Desilo se da politički protivnici koje Vladimir Putin smatra prijetnjom po svoju moć ne umiru prirodno", rekao je poljski šef diplomatije, Zbignjev Rau.
U pokušaju da otkloni teorije zavjere da je Kijev umiješan, predsjednik Volodimir Zelenski je rekao da Ukrajina nema "ništa sa [padom]".
"Svi znaju ko ima neke veze s tim", dodao je u prikrivenoj sugestiji da je Putin lično naredio obaranje aviona.
Utvrdi li se da je Prigožin poginuo tokom leta, to bi bio težak udarac za grupu Wagner, koja je bila ključna u ruskoj bici u zauzimanju ukrajinskog grada Bahmuta ranije ove godine.
Wagnerovci su bili raspoređeni u Siriji, u kojoj Moskva podržava vladu predsjednika Bašara el Asada u građanskom ratu, te u Libiji, u kojoj su se borili zajedno sa snagama komandanta Halife Hiftera. Grupa je djelovala i u Centralnoafričkoj Republici te Maliju.
Poljski premijer Mateuš Moravjecki upozorio je da bi Wagner mogao postati veća zabrinutost po evropsku sigurnost utvrdi li se da je Prigožin zaista poginuo u nesreći.
"Grupa Wagner dolazi pod Putinovo vodstvo. Neka svako za sebe odgovori na pitanje: hoće li prijetnja biti veća ili manja? Za mene je to retoričko pitanje", rekao je Moravjecki novinarima u Varšavi.