Rusija je spremna da se vrati sporazumu o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka u Crnom moru, ako sve obaveze prema Moskvi budu ispunjene, rekao je u utorak ruski predsjednik, Vladimir Putin.
"Od 18. jula smo odbili produžiti takozvani sporazum i spremni smo da se vratimo poštovanju tog dogovora, samo ako sve obaveze budu ispunjene prema ruskoj strani", naglasio je Putin putem video-linka samitu zemalja članica BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) u Južnoj Africi.
Rusija je istupila iz sporazuma, navodeći da nisu ispunjeni zahtjevi da se poboljša stanje sa njihovim izvozom hrane i đubriva te da nisu dovoljne količine ukrajinskog žita stigle do najsiromašnijih država.
Istakao je i da su skoro okončani pregovori između Rusije i njenih partnera iz Afrike o besplatnoj isporuci žitarica. Naglasio je da će Rusija ostati pouzdan dostavljač hrane afričkom kontinentu.
- Čitajte: Zbog čega je sporazum o žitu važan?
U svom govoru je pohvalio "sistemski rad na okupljanju vodećih firmi pet zemalja BRICS-a" i "proširenje dijaloga među njima".
Kazao je da Rusija posebno želi razviti dva ključna projekta - sjeverni morski put s novim lukama, terminalima za gorivo i proširenom flotom ledolomaca te koridor sjever-jug koji povezuje ruske luke sa terminalima u Perzijskom zalivu i Indijskom okeanu.
Kritikovao je sankcije, indirektno optužujući Zapad za "gaženje svih pravila slobodne trgovine i ekonomskog života".
Članice BRICS-a trenutno predstavljaju više od 40 posto svjetske populacije. Očekuje se da će se na samitu raspravljati o primanju novih članova.
Rusija je ranije najavila da će zemlju na samitu predstavljati ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, a ne Putin.
možda vas zanima Međunarodni sud pravde u septembru o prigovoru Rusije na ukrajinsku tužbu za genocidJužna Afrika, kao domaćin samita, bila pred dilemom jer je i članica Međunarodnog krivičnog suda zbog čega bi trebala da uhapsi Putina na osnovu optužbi protiv njega za ratne zločine u Ukrajini.
Međunarodni krivični sud u Hagu u martu je izdao naloga za hapšenje Putina koji je pod optužbama za ratni zločin deportovanja ukrajinske djece u Rusiju.
Nalog znači da su države članice ovog suda, među kojima je i Južna Afrika, obavezne da ga uhapse ako kroči na njihovu teritoriju.
Moskva je nakon izdavanja naloga za Putinovo hapšenje rekla da je "nečuven" i pravno nevažeći jer Rusija nije članica tog suda.