Nekoliko hiljada građana je 5. oktobra održalo protest u Tuzli zbog problema koji su nastali u vezi nabavke linearnog akceleratora za Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Tuzla.
Gotovo 600 dana oboljeli od raka u Tuzli čekaju da klinički centar nabavi aparat za zračenje i omogući im neophodnu terapiju.
Radioterapija je prekinuta u februaru prošle godine, zbog dotrajalosti i neodržavanja uređaja.
Od tada, oko 200 pacijenta na liječenje putuje stotine kilometara do bolnica u Sarajevu, Mostaru i Zenici.
Iz UKC Tuzla je prije nekoliko dana saopšteno da je okončan postupak dodjele ugovora za nabavku linearnog akceleratora.
"U narednim danima će biti potpisan ugovor sa izabranim ponuđačem Inel-Med d.o.o. Mostar, nakon čega slijedi demontiranje opreme koja je van upotrebe i instaliranje komplet novog sistema. U vrijeme ovih radova koji ne smiju biti duži od 180 dana, ugovorom je predviđena edukacija osoblja UKC Tuzla koje će raditi sa opremom za radioterapiju", saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
Novi uređaj bolnica pokušava kupiti od marta 2023.
Tender za kupovinu novog aparata je poništen tri puta. Žalbu je svaki put ulagala kompanija Siemens medicina Sarajevo.
Pročitajte i ovo: Aparat za oboljele od raka u Tuzli 'zaglavljen' na tenderimaKompanija je klinički centar optuživala da pokušava posao "namjestiti" određenom proizvođaču.
Iz ovog centra su odbacili optužbe.
Nabavka uređaja za radioterapiju postala je predmet i istrage u tužilaštvu, ali rezultata još nema.
Policija je 28. maja izuzela dokumentaciju i dokazni materijali u vezi s nabavkom uređaja za radioterapiju i prateće opreme za liječenje onkoloških pacijenata u tuzlanskom Univerzitetskom kliničkom centru i drugim lokacijama, saopštilo je tada kantonalno Tužilaštvo u Tuzli.
Nisu naveli o kojim drugim lokacijama se radi.
Radi se o nastavku provjera s ciljem utvrđivanja da li se pri nabavci uređaja za radioterapiju u toj medicinskoj ustanovi pogoduje nekome od dobavljača, dodaje se u saopćenju.
Do februara 2023. klinički centar u Tuzli je imao dva uređaja za radioterapiju koji su bili u upotrebi 15 godina.
Zapečaćeni su i zabranjeni na zahtjev državne Agencije za radijacijsku sigurnost zbog isteka garancije i neservisiranja.
Nakon toga, tuzlansko tužilaštvo je pokrenulo istragu kako bi utvrdilo da li je njihovom upotrebom eventualno narušeno zdravlje pacijenata.
Iz nevladine organizacije "Pratimo Tendere.ba" upozoravaju da je 90 posto javnih nabavki podložno korupciji i drugim zloupotrebama.